Kolat, niemiecka posłanka: Polacy w Berlinie zasługują na więcej

- Poznałam lekarki, które pracują jako kelnerki lub pokojówki i zastanawiają się nad przekwalifikowaniem na opiekunki lub pielęgniarki. To nie jest w porządku - mówi Dilek Kolat, senator ds. pracy, kobiet i integracji tego kraju związkowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolat, niemiecka posłanka: Polacy w Berlinie zasługują na więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 wrz 2014 11:31


Dilek Kolat, posłanka do parlamentu miasta-landu Berlina oraz senator ds. pracy, kobiet i integracji tego kraju związkowego opowiada w rozmowie z „Deutsche Welle” o mieszkających i pracujących w Berlinie Polakach, którzy stanowią drugą co do wielkości społeczność Berlina - zaraz po Turkach. Liczba polskich imigrantów rośnie najszybciej - o 3 tys. rocznie.

Czytaj też: Tych pracowników Niemcy potrzebują najbardziej

Chociaż powszechna opinia mówi, że Polacy są dobrze zintegrowani z niemiecką społecznością, to jednak nie zgadza się z tym Dilek Kolat. - Zaskoczyło mnie, że wielu Polaków nadal pracuje poniżej swoich kwalifikacji, gdyż nie uznano ich dyplomów. Poznałam lekarki, które pracują jako kelnerki lub pokojówki i zastanawiają się nad przekwalifikowaniem na opiekunki lub pielęgniarki. To wszystko jest zdecydowanie poniżej ich kwalifikacji i nie jest w porządku - komentuje senator dla "DW".

Czytaj też: Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

Dodaje także, że chciałaby to zmienić, aby miasto skorzystało na potencjale Polaków. W jaki sposób? - Przez dobre poradnictwo, osobisty „coaching” i pomoc w bardzo skomplikowanym procesie uznawania dyplomów. Już to oferujemy, ale można jeszcze wiele poprawić i rozbudować tą ofertę w innych językach - tłumaczy Kolat w rozmowie z „DW”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.