Kierowcy w Calais: Ministerstwo zbada bezpieczeństwo polskich kierowców we Francji

• Kierownictwo resortu infrastruktury planuje udać się do Francji, aby na miejscu zapoznać się z problemami polskich kierowców - poinformował wiceminister Jerzy Szmit.
• Przewoźnicy alarmują, że np. we francuskim Calais są narażeni na ataki uchodźców, którzy chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kierowcy w Calais: Ministerstwo zbada bezpieczeństwo polskich kierowców we Francji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 wrz 2016 17:39


"Planujemy, bądź minister Andrzej Adamczyk, bądź ja, może obaj, udać się do Francji, aby na miejscu porozmawiać ze stosownymi władzami francuskimi, ale też i z kierowcami, aby tę sytuację doskonale rozpoznać" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister Szmit.

Wcześniej - jak poinformował Szmit - minister Adamczyk będzie w sprawie bezpieczeństwa polskich kierowców jadących przez Calais, rozmawiał z ambasadorem Republiki Francuskiej. Dodatkowo wystosuje on list do francuskiego ministra transportu, aby sprawą zainteresował się francuski rząd. Kolejne listy minister Adamczyk będzie pisał do ministrów transportu innych europejskich krajów.

Jak wyjaśnił, wyjazd do Francji polskiej delegacji uzależniony jest od wyników rozmów z ambasadorem Republiki Francuskiej, jak również odpowiedzi na wysłane listy.

"Chcemy też sprawą oficjalnie zainteresować Komisję Europejską" - powiedział Szmit. Jak tłumaczył, atakowani przez imigrantów są nie tylko polscy kierowcy. "Jest to sprawa całej Europy i Komisji Europejskiej, która jest zobowiązana do tego, aby w tej sprawie działać skutecznie" - podkreślił. Przekazał, że w bezpośrednich relacjach od kierowców słychać, iż strona francuska nie potrafi rozwiązać problemu bezpieczeństwa kierowców.

Szmit dodał, że sprawą należy też zainteresować brytyjski rząd. "Mamy informacje, że jeżeli nielegalni imigranci dostaną się na pokład samochodu, który przejedzie przez tunel i znajdzie się w Wielkiej Brytanii, to wówczas kierowcy, którzy nie mają nic wspólnego z osobami, które przejechały przez Kanał La Manche i znalazły się na Wyspach Brytyjskich - są karani za to, że przewożą nielegalnych imigrantów. A tak naprawdę nie są temu winni, bo często nie mają pojęcia, że ich wiozą. Takie sytuacje są dla nas niedopuszczalne" - powiedział Szmit. I jak dodał, resort infrastruktury będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami w rządzie francuskim i brytyjskim.

Obecny na poniedziałkowej konferencji prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek, powiedział, że sprawą bezpieczeństwa polskich przewoźników powinien zająć się powołany przez premier Beatę Szydło międzyresortowy zespół.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.