Katar zniesie pańszczyźniany system zatrudniania cudzoziemców

Obrońcy praw człowieka potępiają quasi-feudalny system kafala stosowany w Katarze. Rząd zatwierdził zmianę systemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Katar zniesie pańszczyźniany system zatrudniania cudzoziemców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

11 wrz 2015 9:34


- System kafala (sponsoringu), stosowany także m.in. w Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, pozwala przedsiębiorcy na zatrzymywanie paszportu cudzoziemskiego pracownika, tak aby nie mógł on zmienić miejsca zatrudnienia, i wydalanie go z kraju, gdy zapotrzebowanie na jego siłę roboczą wygasa - głosi miejscowa agencja prasowa QNA.

Poszukujący pracy cudzoziemiec nie może wjechać do kraju, gdzie obowiązuje kafala, jeśli nie ma formalnie zapewnionej pracy.

Nielimitowane nadgodziny, niewypłacanie należności a nawet śmierć

Organizacje obrońców praw człowieka potępiały rząd Kataru i innych krajów, gdzie obowiązuje kafala, zwłaszcza za zmuszanie imigrantów zatrudnianych w sektorze budownictwa do pracy w nielimitowanych godzinach i koszarowanie ich w niegodnych człowieka warunkach.

Często zdarzało się dotąd, że katarscy pracodawcy nie wypłacali robotnikom całej należnej im płacy.

FIFA i Amnesty International, po tym gdy przy budowie obiektów przygotowywanych na mundial 2022 straciły życie setki Nepalczyków, zażądały od władz Kataru radykalnej zmiany warunków pracy cudzoziemców w tym kraju.

Pod naciskiem opinii międzynarodowej rząd Kataru obiecał w listopadzie 2014 roku, że do końca następnego roku wejdzie w życie w tym kraju nowa ustawa w sprawie zatrudniania czasowych imigrantów.

Przewiduje się jednak, że ta nowelizacja prawa opóźni się co najmniej o rok - pisze ze stolicy Kataru, Dohy, agencja EFE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.