Karierę warto rozpocząć już na studiach

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, każdego roku na rynek pracy wchodzi około 500 tysięcy absolwentów szkół wyższych. Pracodawcy i rekruterzy zgodnie stwierdzają, że Ci, którzy wykazywali się inicjatywą podczas studiów, nie mają problemów ze znalezieniem posady.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karierę warto rozpocząć już na studiach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sie 2014 8:43


Na podstawie badania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2013 roku, brak doświadczenia zawodowego i odpowiednich kwalifikacji to główny powód bezrobocia wśród młodych ludzi. Pod koniec 2013 r. wśród zarejestrowanych bezrobotnych do 25 r. ż. najliczniejszą grupę stanowiły osoby bez stażu pracy – 209,9 tys. osób (52,3 proc. młodych bezrobotnych), następnie bezrobotni ze stażem do 1 roku – 96,5 tys. osób (24,1 proc.) oraz od 1 do 5 lat – 91,9 tys. osób (22,9 proc.).

Czytaj też: Firmy z USA przyjmą polskich studentów na staż

Świadczy to o konieczności zaangażowania studentów w rozwój zawodowy jeszcze przed zakończeniem kształcenia. Jakie są dla nich możliwości rozwoju w Polsce?

Biznes otwarty na młodych

Wśród niektórych studentów ciągle obowiązuje przekonanie, że dobre wykształcenie wystarczy w znalezieniu idealnej posady. 33,5 proc. z nich opóźnia wejście na rynek pracy ze względu na kontynuowanie nauki.

Czytaj też: Staż studencki to idealny sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej

Według wyników konferencji „Kompetencje Polaków a potrzeby polskiej gospodarki” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2014 roku, zdecydowana większość pracodawców (ponad 75 proc.) doświadczało trudności w działaniach rekrutacyjnych właśnie ze względu na brak doświadczenia i motywacji kandydatów – wskaźnik ten był w roku 2013 nawet nieco wyższy niż w latach poprzednich.

Mimo to firmy zdają sobie sprawę z dużej konkurencji i z problemów z jakimi mierzą się osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy. Coraz częściej organizują programy praktyk i stwarzają studentom możliwości rozwoju, aby przekonać ich, że karierę można zacząć już na studiach. Traktują staże jako długofalową inwestycję w przyszłe kadry.

- Najbardziej obiecujące oferty przedstawiają duże marki o silnej pozycji na rynku i rosnącej liczbie tworzonych wakatów. Według tegorocznego raportu ‘Employer and Student Survey’ portalu Internships.com, aż 73 proc. dużych firm w Stanach Zjednoczonych rekrutuje stażystów w celu znalezienia pracowników na pełen etat. Podobne mechanizmy możemy obserwować obecnie w Polsce - mówi Przemysław Berendt, wiceprezes ds. marketingu w Luxoft.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.