Kampania wyborcza tworzy miejsca pracy dla imigrantów?

Kampania wyborcza powinna być częściej. Nie dość, że politycy nagle zaczynają spotykać się z wyborcami, to jeszcze obiecują tworzenie tysięcy miejsc pracy i dopłaty do najniższych wynagrodzeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kampania wyborcza tworzy miejsca pracy dla imigrantów?

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

28 lip 2015 9:45


Każdy wyborca przy zdrowych zmysłach wie wprawdzie, że ich spełnienie spowoduje jeszcze większe problemy na rynku pracy, ale wiadomo, że po wyborach wszystko wytłumaczy się nieporozumieniami i manipulacjami mediów znękanych przez sezon ogórkowy.

Nowe miejsca pracy dla imigrantów

Odkrycie ostatnich dni to wypowiedź jednego z polityków, że tym roku polscy pracodawcy mogą zgłosić oferty zatrudnienia dla ponad 800 tysięcy pracowników ze Wschodu. Skąd u nas aż tyle wolnych miejsc pracy, się zastanawiam. Skąd ta liczba, jeżeli zdaniem GUS pod koniec ubiegłego roku mieliśmy w całym kraju 154 tysiące wakatów?

Czytaj też: Katarzyna Nałęcz, Cisco: 30 proc. naszej załogi stanowią cudzoziemcy

Pod koniec I kwartału wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających co najmniej 1 osobę było nieco ponad 74 tysiące. Może po prostu jest to łączny deklarowany niedobór pracowników w polskich firmach? Estymacja na podstawie deklaracji pracodawców „gdyby koszty zatrudnienia były niższe to zatrudniłbym dwudziestu nowych pracowników.”? Nie wiadomo.

Polska potrzebuje obcokrajowców?

Czy w Polsce faktycznie jest aż tak duże zapotrzebowanie jest na pracowników-cudzoziemców? Mamy wprawdzie ogromny niedobór fachowców, bo brak zainteresowania ofertą szkolnictwa zawodowego i owczy pęd ku dyplomom sprawił, że mamy setki tysięcy bezrobotnych magistrów, a dobrego hydraulika czy dekarza szuka się ze świecą.

Wolnych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych jest więc sporo, natomiast gorzej z kandydatami rodzimego pochodzenia. Jeśli już spełniają wymagania stanowiska, ich oczekiwania płacowe najczęściej są poza zasięgiem pracodawcy. Przybysze np. z Ukrainy, mający takie same kompetencje, ale niższe wymagania z pewnością zagospodarują sporą część tych propozycji zatrudnienia.

Czytaj też: Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że imigranci negatywnie wpływają na rynek pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.