Już nie tylko młodzi uciekają z Polski

Szacuje się, że liczba osób, która na stałe wyjechała z Polski po jej wejściu do Unii Europejskiej przewyższa już 2 mln. Specjaliści oceniają, że mimo poprawiających się wskaźników ekonomicznych i związanego z tym zadowolenia społecznego, emigracja będzie procesem nasilającym się.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Już nie tylko młodzi uciekają z Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

6 wrz 2013 9:14


Okazuje się, że na życie i pracę w obcym kraju decydują się nie tylko osoby młode, ale i ludzie w wieku poprodukcyjnym. "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że każdego roku nasz kraj opuszcza ok. tysiąca osób po 60. roku życia.

- Trudno dziwić się ludziom w tym wieku, że nie widzą dla siebie przyszłości w Polsce, bo to czytelny efekt tego, co się tu dzieje - mówi dla "DGP" Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

- Emigracja, i młodych, i starszych, boleśnie dla rządzących weryfikuje ich oświadczenia o tym, że w Polsce wreszcie znowu zacznie świecić słońce wzrostu gospodarczego. Widać wyraźnie, że na czary-mary jest już za późno - dodaje Sadowski.

Dr Wojciech Jabłoński, politolog Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że dzisiejsze 2 mln osób na emigracji zamieni sie w 3, a może i 5 mln za kilka lat.

- Liczba Polaków mieszkających nad Wisłą będzie proporcjonalna do tego, jak trudno będzie w Polsce i o pracę, i o godziwe świadczenia emerytalne. A na działania polityków odwracające tą tendencję na pewno liczyć nie możemy - podkreśla w rozmowie z "DGP".

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.