×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już blisko 5 mln Ukraińców szuka pracy. Sytuacja jest bardzo trudna

 • jk
 • 1 mar 2023 20:00

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim, podaje raport Grupy Progres. Sytuacja jest bardzo trudna, bo bezrobocie wynosi ok. 33 proc., a jedna trzecia przedsiębiorstw w planach na 2023 r. ma dalszą redukcję kadry.

Już blisko 5 mln Ukraińców szuka pracy. Sytuacja jest bardzo trudna
Obecnie aktywnych zawodowo jest 40 proc. mieszkańców Ukrainy, a 27 proc. wyjechało z ojczyzny (Fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W lutym 2023 r. bezrobocie na Ukrainie wyniosło 33 proc. w lutym, 40 proc. mieszkańców tego kraju było aktywnych zawodowo, a 27 proc. wyjechało z ojczyzny.
 • Według Narodowego Banku Ukrainy w kraju pracy szuka ok. 2 mln osób, a kolejne 2,7 mln, które wyjechały z powodu wojny, ma problem z etatem.
 • Mimo że liczba wolnych miejsc pracy na Ukrainie znacznie spadła, to istnieją branże, w których popyt na pracę nie zmniejszył się tak drastycznie jak w innych. Należą do nich m.in. medycyna i farmacja, rolnictwo i agrobiznes oraz branża informatyczna, handel hurtowy i detaliczny czy przemysł lekki.

12 miesięcy wojny wystarczyło, by bezrobocie na Ukrainie wzrosło z 10,3 proc. (2021 r.) do ok. 30 proc. w styczniu i ok. 33 proc. w lutym (2023 r.). Obecnie aktywnych zawodowo jest 40 proc. mieszkańców Ukrainy, a 27 proc. wyjechało z ojczyzny.

Według Narodowego Banku Ukrainy wewnątrz kraju pracy szuka ok. 2 mln osób, a kolejne 2,7 mln, mimo że wyjechały z powodu wojny, to mają problem z etatem i są gotowe do powrotu oraz pracy w ojczyźnie.

Paweł Dąbrowski, prezes spółek operacyjnych w Grupie Progres, stwierdza, że jeśli chodzi o uchodźców znajdujących się w Polsce, to wiele firm od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę deklarowało gotowość do przekształcenia części stanowisk, które dotychczas zajmowali mężczyźni - na kobiece. Niestety, duża część z tych prób skończyła się niepowodzeniem, ponieważ realia związane z reorganizacją okazywały się zbyt trudne do pokonania, a zapowiadane działania pozostały na poziomie deklaratywnym. Dlatego nie dziwi, że osoby bezrobotne chcą wrócić do swojego kraju. Chociaż w ich ojczyźnie o pracę również nie będzie łatwo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Już blisko 5 mln Ukraińców szuka pracy. Sytuacja jest bardzo trudna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Stefan 2023-03-08 00:47:05

  Nie podoba się? To wypier....do siebie. Wszędzie te ukraińskie chamy i chamice,wszędzie ten ukraiński język,w dużych,małych miastach i miasteczkach w Polsce.Ja mam już dość wielkich panów z ukrainy....nie lubiłem,nie lubię a teraz po tym jak widzę i słyszę 95% z nich ,to tylko narzekają,są roszczeniowi i nie szanują Polaków.Moze sobie ktoś hejtowac mój komentarz ale ja właśnie takie mam odczucia i wcale nie chce ich zmieniać.

  • Polak 2023-03-08 00:49:38

   Brawo.Jestem za.

 • Ewa 2023-03-04 09:59:59

  Nie chcą pracować , a jak już to byle jak

 • Ewa 2023-03-01 23:33:53

  Niemcy powinni wysłać 100 mld euro dla Ukrainy, w końcu nikt tak nie zarabiał w przeciągu ostatnich -dziesiąciu lat z Rosją jak Niemcy.

  • Folksdojcze 2023-03-02 11:28:28

   powinni, szczególnie Polacy w Niemczech, folksdojcze

 • Lr 2023-03-01 23:29:40

  Lebry i dziady ... Ta szukają pracy...by potem pluć na Polaka w tej pracy... Który na nich tyra....bo oni bidulki z UA...jak coś będzie miał robić to albo telefon ...albo ostatecznie niewiedzu niepojmaju.... A dobrze wiedzu...tylko zadowolony jak Polaka wykolował...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA