PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Jurij Kariagin: Jak każdy człowiek, także Ukrainiec nie jest święty. Tak samo jak pracodawcy czy pośrednicy pracy

O sytuacji pracowników z zagranicy, grzechach pracodawców (nie tylko polskich) czy o zmianach, na jakie muszą się naszykować, rozmawiamy z Jurijem Kariaginem, przewodniczącym Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

Jurij Kariagin: Jak każdy człowiek, także Ukrainiec nie jest święty. Tak samo jak pracodawcy czy pośrednicy pracy
Są dni, kiedy Jurij Kariagin odbiera 30-40 telefonów od cudzoziemców oszukanych przez pracodawców (fot. Facebook/Katarzyna Duda)
REKLAMA
 • W Polsce - w zależności od sezonu - pracuje obecnie od miliona do dwóch milionów pracowników z Ukrainy.
 • Polacy nie powinni zapominać, że przez ich kraj prowadzi największy tranzyt migracji robotniczej do całej Unii Europejskiej - podkreśla przewodniczący pytany o zbliżające się otwarcie niemieckiego rynku na pracowników spoza UE.
 • Apeluje też do prezydenta Andrzeja Dudy, aby Ukraińców od lat przebywających w Polsce objął abolicją. - Ukraińcom, którzy - choć od lat mieszkają w Polsce nielegalnie - uczciwie pracują na rozwój tego kraju, warto wysłać sygnał, że Polska może stać się ich drugim domem - przekonuje w rozmowie z PulsHR.pl.

Już tylko cztery miesiące zostały do otwarcia niemieckiego rynku na pracowników spoza Unii Europejskiej. Pana zdaniem polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

Powiem wprost: jeśli dalej będą oszukiwać i wykorzystywać pracowników z Ukrainy, to oni wyjadą do pracy nie tylko do Niemiec, ale też do Czech, Słowacji czy innych krajów Unii Europejskiej. Polacy nie powinni zapominać, że przez ich kraj prowadzi największy tranzyt migracji robotniczej do całej Unii Europejskiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

(fot. Katarzyna Domagała-Szymonek/PTWP)
(fot. Katarzyna Domagała-Szymonek/PTWP)

Natomiast w przypadku samych Niemiec cały czas czekamy na przyjęcie ostatnich zapisów prawa w tym zakresie. Z drugiej strony Ukraińcy chcący tam wyjechać muszą dobrze mówić po niemiecku. To może być problemem. Choć już widzę, że kursy nauki języka niemieckiego stają się wśród obywateli Ukrainy coraz popularniejsze.

Tylko polscy pracodawcy oszukują cudzoziemców?

- Nie, nie tylko. Niedawno dzwoniła do mnie po pomoc mama młodego chłopaka, który pracuje w Niemczech. Zatrudniony jest w dużej firmie, która mu nie wypłaciła pensji. Nie może odzyskać zaległych pieniędzy. Kilka dni temu odebrałem telefon od mężczyzny, który pracował we Francji. Został tam okradziony. Teraz właściciel firmy, w której pracował, nie chce wypłacić wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jurij Kariagin: Jak każdy człowiek, także Ukrainiec nie jest święty. Tak samo jak pracodawcy czy pośrednicy pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polka 2021-07-07 13:06:39

  Niestety Ukrańcy nie są dobrymi pracownikami. Dla przykładu zatrudniłam Ukraińców do budowy domku letniskowego. Aby naprawić ich błędy musiałbym rozebrać domek. Jak coś zepsuli to patrzyli mi w oczy i kłamali że zły towar kupiłam. Okazało się że to ich błędy. Dach grozi zawaleniem. Jak zauważyliśmy błędy i chcieliśmy z nimi porozmawiać i dać im szansę na naprawę choć części tego co zepsuli , nie odbierali telefonów. Jak udało się skontaktować przez żone to umówili się z nami dwukrotnie i ani razu nie przyjechali. Nie zadzwonili że odwołują spotkanie. Zmuszeni byliśmy wziąść firmę budowlaną, która częściowo naprawią to co się da. Niestety będziemy zmuszeni do skierowania sprawy do sądu. Przestrzegam przed ukraińcami z Warszawy, pracują we trzech o imieniu Tola, Wiktor i Igor. Pracują tylko w wekendy i są z Targówka.

 • SALE20 2020-07-19 15:10:06

  Mi kiedyś ktoś powiedział, że Ukrainiec, popracuje dobrze 3 dni, a później się miga od pracy,, widziałam potwierdzam. i nigdy nie zagrzeja długo w jednym miejscu. Zawód emigrant

 • ww 2019-08-28 09:49:52

  Szkoda, że jeden zły pracodawca robi za całą Polskę. U nas w firmie jest pełno Ukraińców i najczęściej są oni roszczeniowi i omijają pracę" wielkim łukiem". Gdy Polak z kimś rozmawia to mu zwrócą uwagę, a nawet dostanie notę służbową za lekceważenie obowiązku pracy, a Ukraińcom nikt nie zwraca uwagi, ani nikt ich nie zwalnia bo źle pracuje.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA