×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Zmiany coraz bliżej

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 lip 2017 21:28

Aktualnie trwają uzgodnienia i konsultacje rozporządzeń wykonawczych do ustawy dot. pracy sezonowej dla cudzoziemców w Polsce. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Zmiany coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Do końca 2018 r. – będzie możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców, także prac sezonowych, na podstawie „starych” oświadczeń zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w 2017 r.

• Jednocześnie od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony zostanie nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. W odróżnieniu od innych zezwoleń będzie ono wydawane przez starostę.

• Ponadto, wysokość miesięcznego wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie mogła być niższa, niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.

 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, główne zmiany polegają na określeniu nowych zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej (zgodnie z dyrektywą 2014/36/UE) i krótkoterminowej (na podstawie oświadczeń) w Polsce.

Proponowane zmiany mają także na celu zapobiegać nadużyciom w korzystaniu z zezwoleń na pracę i oświadczeń, a w szczególności rejestracji oświadczeń pomimo braku możliwości i zamiaru zatrudnienia cudzoziemca.

Celem jest także usprawnienie zarządzania migracjami zarobkowymi, poprzez ułatwienie komunikacji pomiędzy właściwymi urzędami i instytucjami oraz lepsze monitorowanie pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce.

Zezwolenia na pracę sezonową

Dzięki nowej ustawie wprowadzony zostanie nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Dotyczyć będzie przede wszystkim zatrudnienia w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce (szczegółowy wykaz podklas działalności według klasyfikacji PKD zostanie uregulowany w rozporządzeniu). W odróżnieniu od innych zezwoleń będzie ono wydawane przez starostę. Oznacza to bliskość urzędu i szybsze procedowanie, niż w przypadku zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodę.

Cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Rozwiązania dotyczące przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową ułatwiają kontynuację pracy cudzoziemca (praca uznana za legalną w oczekiwaniu na decyzję starosty).

Wpłata w przypadku zezwoleń na pracę sezonową (30zł) będzie znacznie niższe niż w przypadku innych zezwoleń na pracę (jej wysokość określi rozporządzenie).

W zakresie pracy sezonowej przewiduje się preferencje dla obywateli sześciu państw, w tym Ukrainy, które korzystają obecnie z tzw. procedury oświadczeniowej. Ułatwienia te polegają na:

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Zmiany coraz bliżej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA