Jak szukać pracy... żeby ją znaleźć?

Gdy proces poszukiwania pracy trwa zbyt długo, zrezygnowany kandydat jest gotowy przyjąć każdą ofertę, byle tylko mieć pracę. A to błąd.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak szukać pracy... żeby ją znaleźć?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 paź 2014 19:07


Każde zadanie realizowane jest sprawniej, gdy poprzedza je dobrze sporządzony plan działania. Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania pracy. W tym wypadku dobry plan zaczyna się już na etapie sporządzania własnego CV.

Należy podejść do niego analitycznie, a nie na zasadzie swobodnego strumienia świadomości. Warto poświęcić czas na to, by zastanowić się, jakie kompetencje oprócz dyplomów i kursów mogą okazać się atutem i naprawdę świadczą o charakterze kandydata.

Czytaj też: Ponad pół miliona bezrobotnych nie szuka pracy. Zniechęcają ich bezowocne poszukiwania

Wiele osób pomija umieszczanie w CV tzw. umiejętności miękkich, wynikających z cech charakteru i osobowości. Warto pamiętać, że mają one niebagatelne znaczenie i mówią o kandydacie więcej, niż rodzaj ukończonych studiów, czy poziom znajomości języka obcego – mówi Paweł Rusak z portalu MediaCV.

Refleksja nad własnymi kompetencjami to szansa, by wstępnie określić korespondujący z nimi rodzaj pracy. Dla przykładu: osoba o cechach przywódczych i dominujących, raczej nie odnajdzie się jako szeregowy pracownik wykonujący zlecone zadania cząstkowe.

Czytaj też: Pracodawcy mają problemy z internetową rekrutacją

Taki człowiek, może jednak świetnie sprawdzić się jako kierownik zespołu, gdzie jego naturalne predyspozycje będą w pełni wykorzystywane, a on sam nie będzie męczył się na niewłaściwym stanowisku. Wbrew pozorom, określenie swoich cech dominujących jest kluczowe podczas wybierania drogi zawodowej.

Takie atuty jak otwartość, entuzjazm i chęć podejmowania nowych wyzwań, stawiają potencjalnego kandydata w korzystnym świetle. Dodatkowo, jeśli wykształcenie i doświadczenie takiej osoby budzą u pracodawcy niedosyt, to wykaz cech miękkich może znacznie poprawić jej wizerunek ukazany w nadesłanej aplikacji.

Spojrzenie na oferty krytycznym okiem

Po dopracowaniu CV, przychodzi moment researchu ofert na rynku pracy i decyzji, na którą z nich odpowiedzieć. To etap, na którym nie należy ulegać emocjom ani działać na zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Warto pamiętać również, że największą skuteczność mają aplikacje napisane bezpośrednio pod konkretną ofertę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.