Jak sprawić, by Polacy nie wyjeżdżali z kraju

Potrzebne są rozwiązania, dzięki którym młodzi Polacy nie będą wyjeżdżali za granicę z przyczyn ekonomicznych; Twój Ruch proponuje powołanie w parlamencie ponadpartyjnego zespołu w tej sprawie - powiedział poseł TR Artur Dębski. Pozostałe partie sceptycznie oceniają pomysł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak sprawić, by Polacy nie wyjeżdżali z kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 kwi 2014 18:41


Dębski poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że Twój Ruch przedstawił pozostałym klubom parlamentarnym propozycję utworzenia zespołu, który "miałby się zastanowić, wysłuchać opinii ludzi mieszkających za granicą, skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, co zrobić w kraju, by nasi młodzi obywatele nie musieli wyjeżdżać z przyczyn ekonomicznych".

Zdaniem posła TR, zespół mógłby zaproponować kilka rozwiązań, które byłyby w stanie powstrzymać młodych Polaków przed wyjazdem za granicę, "jeśli rząd nie potrafi przedstawić takich rozwiązań".

"Można spróbować uregulować pewne kwestie prawnie, można rozmawiać o wyższej płacy minimalnej, o niższym ubezpieczeniu dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, o likwidacji ZUS, który i tak będzie przyczyną upadku polskich finansów publicznych" - zaznaczył Dębski.

Poseł TR przez kilka ostatnich tygodni był w Wielkiej Brytanii, by sprawdzić, jak żyje się Polakom na Wyspach. Dębski tłumaczył w piątek, że jego wyjazd był spowodowany m.in. badaniami, z których wynika, że 70 proc. polskich maturzystów rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych.

Podkreślił, że podczas pobytu w Wielkiej Brytanii rozmawiał z wieloma mieszkającymi tam Polakami. "Każdy z moich rozmówców mówił o roli państwa w życiu obywateli. Tam państwo troszczy się o swych obywateli, oferując im wszelkiego rodzaju udogodnienia, czy to dla pracowników, czy dla biznesu, takie, by człowiek był zadowolony i za zarobione pieniądze mógł żyć godnie" - zaznaczył poseł.

Dębski wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni pozostałe partie zgłoszą akces do proponowanego przez TR zespołu. Zaapelował, by myśleć o tym, jakie warunki stworzyć, by kolejna fala emigracji nie pozbawiła naszego kraju możliwości rozwoju w przyszłości. "Polacy nie będą wracać, dopóki Polska nie stworzy dla nich oferty" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.