PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak przygotować Ukraińców do pracy w Polsce? Pomóc może onboarding

  • Autor: GP
  • 25 maj 2017 13:40

Wraz ze wzrostem zainteresowania migracją zarobkową do Polski zza wschodniej granicy, pojawiła się w kraju grupa obcokrajowców, której chcą pomagać agencje pracy. Czy Ukraińcy mogą liczyć na polskich pośredników?

Jak przygotować Ukraińców do pracy w Polsce? Pomóc może onboarding
Ukraińcy, szukają szczęścia i zatrudnienia migrując z ojczyzny. (fot.:flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA

• Od kilku lat rośnie liczba osób zza naszej wschodniej granicy, które szukają pracy w Polsce i ten trend raczej się nie zmieni.

• Eksperci zwracają uwagę, że  proces rekrutacji obcokrajowców wymaga uwagi. Agencje powinny bacznie przyglądać się umowom i jeśli to potrzebne zapewnić obcokrajowcom tłumaczy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Małgorzata Walat, dyrektor w Sanpro sugeruje, że jeśli chcemy mieć obcokrajowców w naszej firmie, to proces ich rekrutacji należy pozostawić profesjonalistom.

 

Odpowiedzialna agencja pośrednictwa zapewnia pracownikowi z Ukrainy wsparcie już w pierwszych godzinach pobytu w Polsce. To newralgiczny moment, bo oprócz zwyczajowego telefonu do rodziny, czy też założenia konta w banku w Polsce, właśnie wtedy łatwo o pomyłkę nawet w najbardziej błahych kwestiach.

Pułapki są na każdym kroku

O dziwo, coś co wydaje się oczywistością, czyli tłumaczenie dokumentów na język ojczysty pracownika, nie jest naturalne dla każdej agencji pracy. Umowa sporządzona w jednoznacznie brzmiących egzemplarzach, w dwóch wersjach językowych, to podstawa. Jeśli coś jest niejasne dla pracownika należy zapewnić pomoc tłumacza.

Różnic w systemach pracy obu krajów jest wiele, więc dobrą praktyką jest o nich uprzedzać. I tak na przykład: na Ukrainie stawki w umowach podaje się netto, w Polsce brutto. Chociażby to może stać się powodem rozczarowania zagranicznego gościa.

Ukraina to potencjał ludności, który w 2015 roku liczył 45,2 miliona obywateli, źródło: pixabay.com
Ukraina to potencjał ludności, który w 2015 roku liczył 45,2 miliona obywateli, źródło: pixabay.com

Każda legalnie zarejestrowana agencja pracy jest wpisana na listę Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Oprócz tego jest zobowiązana do posiadania certyfikatu potwierdzającego wpis do wspomnianego rejestru.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak przygotować Ukraińców do pracy w Polsce? Pomóc może onboarding

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA