Jak pracują Koreańczycy w Polsce? Raport MSZ nie zostawia złudzeń

• W Polsce może być zatrudnionych, poprzez różnych pośredników, od 500 do 800 pracowników z Korei Północnej.
• Ich warunki pracy są trudne, zaś większość wynagrodzenia trafia do władz Korei Północnej - wynika z raportu MSZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak pracują Koreańczycy w Polsce? Raport MSZ nie zostawia złudzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

27 cze 2016 15:51


"Naszą rolą jest, aby te zjawiska piętnować, znajdywać i zgłaszać je odpowiednim służbom. Mamy sprawnie działającą Straż Graniczną i Państwową Inspekcję Pracy, trzeba ich informować" - powiedział odnosząc się do problemu pracowników z Korei Północnej dyrektor departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Michał Kołodziejski.

W jakich warunkach pracują w Polsce robotnicy z Korei?

Podkreślił, że pod względem zatrudniania robotników z Korei Północnej "w żaden sposób Polska nie odstaje od innych krajów", zaś w tym roku nie wydano na razie żadnej wizy dla takich pracowników.

"Jesteśmy państwem, które przyjmuje pół procenta, a może mniej, pracowników północnokoreańskich spośród wszystkich krajów świata, a ich warunki pracy w Polsce nie należą do najgorszych w porównaniu do tych innych krajów" - zaznaczył.

Zaprezentowany w poniedziałek raport południowokoreańskiej organizacji Database Center for North Korean Human Rights (NKDB) dotyczy problemu wysyłania pracowników z Korei Północnej do innych państw. Prezentacja raportu połączona była z dyskusją dotyczącą polskich wątków tego opracowania. Poza reprezentantami NKDB i MSZ wzięli w niej udział przedstawiciele PIP, Straży Granicznej, reprezentanci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, naukowcy i dziennikarze.

Według raportu obecnie za granicą - w około 20 krajach świata - pracuje ponad 50 tys. pracowników północnokoreańskich. Najwięcej w Rosji - 20 tys. i Chinach - 19 tys. Kilka tysięcy północnokoreańskich pracowników pracuje w państwach Zatoki Perskiej: Kuwejcie (około 5 tys.), Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze. "Obecnie jedynymi państwami UE, w których pracują Koreańczycy z Północy są Polska i Malta" - wskazuje NKDB. W Polsce może to być nawet 800 pracowników.

"Nie mogę zrozumieć dlaczego we wszystkich raportach pojawia się niesprawdzona informacja, że Polska jest jednym z dwóch krajów UE przyjmujących tych pracowników. To nieprawda. Według statystyk ponad 1,5 tys. takich pracowników w Niemczech płaci ubezpieczenie społeczne i jest zatrudnionych" - zaoponował Kołodziejski.

Brakuje ostrych reakcji w przypadkach pracy niewolniczej

Jacek Białas z HFPC ocenił, że w Polsce brakuje stanowczej reakcji państwa w sytuacji, gdy pojawia się zarzut pracy niewolniczej finansowania przez to reżimu. Jak dodał, to państwo powinno zadbać o rozwiązanie tego problemu, który jest znany od dekady. Kołodziejski odpowiadał na to, że do rozwiązania tej kwestii potrzebne są zgodne działania całej wspólnoty międzynarodowej - co Polska wspiera m.in. na forum ONZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.