×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Iwona Szmitkowska: Zaktywizowaliśmy 2 tys. osób długotrwale bezrobotnych

- Kończą się umowy i nie ma sygnału, czy będą one odnawiane. Szkoda, bo współpraca agencji zatrudnienia z urzędami była owocna - wskazuje Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Iwona Szmitkowska: Zaktywizowaliśmy 2 tys. osób długotrwale bezrobotnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W Polsce coraz bardziej brakuje rąk do pracy.

• Lukę mogą uzupełnić osoby długotrwale bezrobotne.

• W ich aktywizacji pomagają urzędom pracy agencje zatrudnienia. Jednak ich dalsza współpraca stoi pod znakiem zapytania.

Według danych GUS pod koniec trzeciego kwartału br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy wyniosła 1 mln 117 tys. osób. Była więc o 35 tys. niższa niż trzy miesiące wcześniej i jednocześnie o 207 tys. niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Według szacunków ok. 60 proc. wszystkich zarejestrowanych stanowią długotrwale bezrobotni. To osoby, które przebywają poza rynkiem pracy co najmniej 1 rok.

W aktywizacji długotrwale bezrobotnych od pewnego czasu urzędy pracy są wspierane przez agencje zatrudnienia. 

– Osoby długotrwale bezrobotne to trudna grupa, w szczególnej sytuacji na rynku pracy, także osoby niepełnosprawne. Trzeba wykonać bardzo mozolną pracę, by dotrzeć do nich, a potem je zmotywować i następnie próbować przekierowywać do agencji. W tym kontekście współpraca urzędów pracy i agencji, myślę, będzie się też rozwijała. Być może za pół roku, za rok, mając już doświadczenia, będzie łatwiej takie grupy aktywizować – mówi Jerzy Kędziora, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego.

Aktywizacja tej grupy do najłatwiejszych nie należy, jednak jest bardzo potrzebna -  zwłaszcza że w Polsce brakuje rąk do pracy. Osobom długotrwale bezrobotnym trzeba pomóc odnaleźć się na rynku pracy.

- Trzeba zacząć od diagnozy i dowiedzieć się, dlaczego dana osoba pozostaje poza rynkiem pracy przez tak długi czas. Następnie należy wyeliminować przyczynę. To z kolei wymaga doboru odpowiednich narzędzi - wyjaśnia Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Podam przykład. Zgłosiła się do nas kobieta, która przez 15 lat zajmowała się dziećmi i domem. Próbowała znaleźć pracę, ale nikt nie chciał jej przyjąć - nie miała odpowiednich kwalifikacji. Wystarczyło, że nauczyła się obsługi komputera. Wcześniej jednak nikt nie pokierował nią. Dzięki pracy z doradcą zawodowym dowiedziała się, co musi poprawić, by znaleźć pracę - opowiada Szmitkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Iwona Szmitkowska: Zaktywizowaliśmy 2 tys. osób długotrwale bezrobotnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • renata 2017-12-08 19:01:27

    dobra agencja pracy jest na wagę złota. korzystałam z kilku a obecnie jest to agencja pracy otto. wszystko jest na czas, pieniądze ok i ogólnie bez problemów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA