PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta

  • Autor: AT
  • 12 lip 2021 13:50

Białorusini na kierunek migracji wybierają w pierwszej kolejności Polskę, bo jest dla nich europejskim oknem na świat. Drugim wyborem jest Ukraina ze względu na szybszą adaptację i żywy język rosyjski. Obecnie sytuacja związana z migracją zarobkową diametralnie się zmieniła. Białorusini, którzy przekraczają granicę, jadą w jedną stronę bez możliwości powrotu. Gdzie są lepsze perspektywy życia i pracy dla naszych wschodnich sąsiadów - w Polsce czy na Ukrainie?

Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta
Polska gwarantuje stabilność ekonomiczną, natomiast Ukraina szybszą aklimatyzację (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Argumentem za Ukrainą jest język. Ukraińcy są dwujęzyczni, tak jak Białorusini, ze znajomością języka rosyjskiego. Tam Białorusini szybciej się zaadoptują i znajdą pracę. Ponadto na Ukrainie jest podobna mentalność i doświadczenia.
  • W Polsce natomiast Białorusinom łatwiej jest znaleźć pracę i utrzymać rodzinę. Problem może jednak stanowić bariera językowa, a co za tym idzie - trudniejsza adaptacja.
  • Polska gwarantuje stabilność ekonomiczną i dostęp do pozostałych krajów UE. Natomiast Ukraina szybszą aklimatyzację, ale bez gwarancji stałej pracy i dochodów.

W sierpniu 2020 r. na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty na tle wyborów prezydenckich, sytuacja ta spowodowała nasilenie się migracji do krajów ościennych, nie tylko z powodu sytuacji politycznej, ale i ekonomicznej. Obecnie Białorusini, którzy przekraczają granicę, jadą w jedną stronę bez możliwości powrotu.

Migracja Białorusinów do Polski

Białorusini stanowią drugą pod względem wielkości grupę cudzoziemców zamieszkujących w Polsce. Zgodnie z raportem Urzędu ds. Cudzoziemców wydanym pod koniec grudnia 2020 r. aż 28 826 obywateli tego kraju posiada ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. Od kilku lat ich napływ do kraju nad Wisłą utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na ułatwiony dostęp do rynku pracy oraz możliwość podjęcia studiów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie dominującym typem zezwolenia w przypadku Białorusinów jest pobyt stały - 19,3 tys. zezwoleń. Duża liczba ważnych zezwoleń na pobyt stały wynika głównie z faktu posiadania tzw. Karty Polaka lub polskiego pochodzenia, a także braku możliwości powrotu ze względów politycznych do swojego kraju. W 2020 r. wydano ponad 3 tys. takich zezwoleń. Zwykle są to osoby młode, jak wynika z raportu centrum analitycznego Gremi Personal.

Czytaj też: Specjaliści IT z Białorusi coraz częściej wybierają Polskę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA