×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 12 lip 2021 13:50

Białorusini na kierunek migracji wybierają w pierwszej kolejności Polskę, bo jest dla nich europejskim oknem na świat. Drugim wyborem jest Ukraina ze względu na szybszą adaptację i żywy język rosyjski. Obecnie sytuacja związana z migracją zarobkową diametralnie się zmieniła. Białorusini, którzy przekraczają granicę, jadą w jedną stronę bez możliwości powrotu. Gdzie są lepsze perspektywy życia i pracy dla naszych wschodnich sąsiadów - w Polsce czy na Ukrainie?

Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta
Polska gwarantuje stabilność ekonomiczną, natomiast Ukraina szybszą aklimatyzację (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Argumentem za Ukrainą jest język. Ukraińcy są dwujęzyczni, tak jak Białorusini, ze znajomością języka rosyjskiego. Tam Białorusini szybciej się zaadoptują i znajdą pracę. Ponadto na Ukrainie jest podobna mentalność i doświadczenia.
  • W Polsce natomiast Białorusinom łatwiej jest znaleźć pracę i utrzymać rodzinę. Problem może jednak stanowić bariera językowa, a co za tym idzie - trudniejsza adaptacja.
  • Polska gwarantuje stabilność ekonomiczną i dostęp do pozostałych krajów UE. Natomiast Ukraina szybszą aklimatyzację, ale bez gwarancji stałej pracy i dochodów.

W sierpniu 2020 r. na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty na tle wyborów prezydenckich, sytuacja ta spowodowała nasilenie się migracji do krajów ościennych, nie tylko z powodu sytuacji politycznej, ale i ekonomicznej. Obecnie Białorusini, którzy przekraczają granicę, jadą w jedną stronę bez możliwości powrotu.

Migracja Białorusinów do Polski

Białorusini stanowią drugą pod względem wielkości grupę cudzoziemców zamieszkujących w Polsce. Zgodnie z raportem Urzędu ds. Cudzoziemców wydanym pod koniec grudnia 2020 r. aż 28 826 obywateli tego kraju posiada ważny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. Od kilku lat ich napływ do kraju nad Wisłą utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na ułatwiony dostęp do rynku pracy oraz możliwość podjęcia studiów.

Obecnie dominującym typem zezwolenia w przypadku Białorusinów jest pobyt stały - 19,3 tys. zezwoleń. Duża liczba ważnych zezwoleń na pobyt stały wynika głównie z faktu posiadania tzw. Karty Polaka lub polskiego pochodzenia, a także braku możliwości powrotu ze względów politycznych do swojego kraju. W 2020 r. wydano ponad 3 tys. takich zezwoleń. Zwykle są to osoby młode, jak wynika z raportu centrum analitycznego Gremi Personal.

Czytaj też: Specjaliści IT z Białorusi coraz częściej wybierają Polskę

Jak zaznaczono, nieco ponad 30 tys. obywateli Białorusi posiadających ważne karty pobytu, czyli ok. 64 proc., to osoby w przedziale wiekowym 18-40 lat; dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowi nieco ponad 11 proc., zaś osoby powyżej 40 lat - ok. 25 proc. Nieznacznie przeważają mężczyźni - 16,9 tys. osób, w porównaniu do 13,5 tys. kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Imigrantów może zabrać nam... Ukraina. Przyczyna jest prosta
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA