PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Imigranci w USA: Antyimigracyjny dekret Donalda Trumpa zablokowany

  • Autor: PAP/AT
  • 16 mar 2017 7:10

Sędzia federalny zablokował nowy dekret imigracyjny prezydenta USA DonaldaTrumpa. Prezydent zamierza odwołać się od werdyktu.

Imigranci w USA: Antyimigracyjny dekret Donalda Trumpa zablokowany
Donald Trum wyraził przekonanie, że nowy dekret imigracyjny spełnia wszystkie wymogi prawne i powinien jak najszybciej wejść w życie (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Sędzia federalny z Hawajów Derrick. K. Watson zablokował nowy dekret imigracyjny prezydenta USA DonaldaTrumpa.
• Blokada dekretu, który czasowo zabraniał wydawania wiz obywatelom 6 krajów i wpuszczania uchodźców, obowiązuje na terenie całego terytorium USA od 16 marca.
• Prezydent Trump zapowiedział na wiecu w Nashville, w stanie Tenesse, że odwoła się od werdyktu.
• Prezydent wyraził przekonanie, że nowy dekret spełnia wszystkie wymogi prawne i powinien jak najszybciej wejść w życie.

Watson był drugim z trzech sędziów, który decydował dziś nad zamrożeniem dekretu. Sędziowie federalni ze stanów Maryland i Waszyngton także w dniu dzisiejszym mieli zadecydować czy zablokować dekret.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Hawaje były pierwszym stanem, który zaskarżył nowy, nieco złagodzony w porównaniu z poprzednim, dekret imigracyjny prezydenta.

Sędzia wskazał na sprawę imama muzułmańskiej społeczności Hawajów Ismail Elshikh, którego teściowa złożyła wniosek o wizę imigracyjną. Wniosek jest cały czas rozpatrywany. Zgodnie z nowym dekretem teściowa imama nie zostałaby wpuszczona na terytorium USA.

Czytaj też: Dekret Donalda Trumpa: Co z imigrantami którzy przybyli do USA jako dzieci?

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział na wiecu w Nashville, w stanie Tenesse, że odwoła się od werdyktu sędziego federalnego na Hawajach czasowo blokującego jego nowy dekret imigracyjny nawet, jeśli będzie taka potrzeba, do Sądu Najwyższego. "Wygramy"- zapewnił.

Prezydent wyraził przekonanie, że nowy dekret spełnia wszystkie wymogi prawne i powinien jak najszybciej wejść w życie. Dodał, że kolejna blokada jest "bezprecedensowym nadużyciem uprawnień" przez sędziego oraz, że sprawia, iż "wyglądamy na słabych".

Trump oświadczył, że konstytucja USA daje prezydentowi prawo do "zawieszenia imigracji jeśli uzna on, że leży to w interesie narodowym".

Powołał się też na ustawę z 1952 roku o "Imigracji i narodowości", zgodnie z którą jeżeli prezydent uważa, że przekroczenie granicy przez jakąkolwiek grupę cudzoziemców byłoby szkodliwe dla interesów USA, to może on czasowo zawiesić prawo tej grupy do przybywania do Stanów Zjednoczonych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Imigranci w USA: Antyimigracyjny dekret Donalda Trumpa zablokowany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA