Imigranci, Ukraińcy w Polsce: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych

• Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej można szacować, że od 2010 r. do prac sezonowych do Polski przyjechało ponad 135 tys. cudzoziemców.
• Z drugiej strony około pół miliona Polaków szuka zatrudnienia w okresie letnim poza granicami kraju.
•  Obcokrajowcy zapełniają pustkę na rynku pracy spowodowaną wyjazdami emigracyjnymi naszych rodaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci, Ukraińcy w Polsce: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 sie 2016 10:49


Z raportów przedstawionych przez MPiPS wynika, że emigrantów zarobkowych w Polsce jest coraz więcej. W porównaniu z rokiem 2010 łączna liczba zezwoleń na pracę wydanych w roku 2015 wzrosła blisko dwukrotnie – z niemal 37 tys. do ponad 65 tys.

29 kwietnia tego roku do opiniowania trafiła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy złożona przez MPiPS. Istotną zmianą jest propozycja wprowadzenia zezwoleń na pracę tymczasową oraz krótkoterminową dla cudzoziemców. Nowelizacja dotknie przede wszystkim mieszkańców: Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

Czytaj też: Płace obcokrajowców w Polsce: Nikt nie zarabia więcej tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju

– Do tej pory obywatele tych państw mogli podejmować się pracy tymczasowej w Polsce bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, tylko na podstawie oświadczenia o zamiarze zatrudnienia ze strony pracodawcy. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, cudzoziemcy będą musieli postarać się o stosowne zezwolenie wydawane przez starostę. Zwiększenie formalności nie tylko utrudni znalezienie zatrudnienia przyjezdnym, ale i skomplikuje sytuację polskich pracodawców, zatrudniających cudzoziemców do prac tymczasowych – komentuje Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Coraz więcej imigrantów w Polsce

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość wydanych zezwoleń na pracę dla robotników wykwalifikowanych i pracowników przy pracach prostych, można szacować, że w zeszłym roku większość cudzoziemców, bo ponad 43 tys., przyjechała do naszego kraju w celu podjęcia pracy sezonowej. Od 2010 r. liczba ta, wyłączając jedynie rok 2013, wzrasta systematycznie.

Co więcej, jak podaje MPiPS, coraz więcej obcokrajowców może pracować na innej podstawie niż zezwolenie na pracę cudzoziemca czy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Tym samym rzeczywista liczba obcokrajowców zatrudnionych w Polsce może być jeszcze większa.

– Coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnienie cudzoziemców. Potwierdza to liczba złożonych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w roku ubiegłym – zarejestrowano ich prawie 800 tys. Z drugiej strony zwiększa się liczba decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia na pracę – w I półroczu 2015 r. nastąpił blisko trzykrotny wzrost takich orzeczeń w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r. Należy również zwrócić uwagę na to, że obywatele krajów UE, przyjeżdżający do naszego kraju do pracy, nie są ewidencjonowani. Mówiąc o emigrantach zarobkowych w Polsce, nie można zapominać także o szarej strefie – nie wiadomo jak wiele osób w niej pracuje. Możemy tylko przypuszczać, że nie jest to mała liczba – mówi Bartosz Kaczmarczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.