Imigranci obniżą zarobki w Niemczech

Hans-Werner Sinn, niemiecki ekonomista uważa, że w obliczu napływu imigrantów Niemcy powinny obniżyć płacę minimalną i podwyższyć wiek emerytalny. W przeciwnym wypadku grożą im niepokoje społeczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci obniżą zarobki w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

9 paź 2015 8:39


W wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" Sinn ostrzegł, że pojawienie się na niemieckim rynku pracy wielu niewykwalifikowanych pracowników z Bliskiego Wschodu i Afryki doprowadzi do spadku zarobków w tym segmencie gospodarki.

- Wśród uchodźców jest wielu analfabetów i osób bez ukończonej szkoły. Syryjski lekarz jest raczej wyjątkiem od reguły - powiedział Sinn, uważany za najbardziej wpływowego niemieckiego ekonomistę. Sinn kieruje monachijskim instytutem badań nad gospodarką Ifo.

Imigranci będą zabiegać o miejsca pracy wymagające niewielkich kwalifikacji, a ucierpią na tym gorzej wykształceni niemieccy pracownicy.

- To oni będą przegranymi - podkreślił ekonomista.

Na imigrantach skorzystają natomiast zdaniem Sinna osoby lepiej sytuowane, które korzystają z usług.

- Łatwiej będzie można znaleźć sprzątaczkę albo tanią myjnię samochodową, ponieważ wynagrodzenie za proste usługi spadnie - powiedział.

Niższa płaca minimalna i wyższy wiek emerytalny

Sinn zaznaczył, że jeżeli utrzymana zostanie płaca minimalna (obecnie 8,50 euro za godzinę), to tanie miejsca pracy w ogóle nie powstaną, a nisko wykwalifikowani imigranci pójdą na bezrobocie.

- Bez pracy imigranci nie zintegrują się, a to będzie oznaczało poważne napięcia społeczne - wyjaśnił Sinn. Jego zdaniem rząd powinien obniżyć płacę minimalną.

Niemiecki ekonomista uważa, że opanowanie kryzysu migracyjnego wymagać będzie podwyższenia wieku emerytalnego.

- Powinniśmy raczej podnieść wiek emerytalny, niż zwiększyć zadłużenie państwa, aby wyżywić uchodźców - powiedział Sinn. Starsi pracownicy będą ponadto potrzebni, by przyuczać imigrantów do zawodu.

Według szacunków MSW do Niemiec przyjedzie w tym roku co najmniej 800 tys. uchodźców. Koszty ich zakwaterowania, wyżywienia oraz ich integracji szacowane są na 10 mld euro rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

KAMA 2015-10-30 15:05:03

Ale się uśmiałam ,imigranci i praca .