Imigracja zarobkowa nie jest obciążeniem dla systemu świadczeń socjalnych

Korzyści ze zwiększonej imigracji zarobkowej z południowej Europy w ramach Unii Europejskiej "obalają mit, iż imigranci stanowią obciążenie dla systemu świadczeń socjalnych" pozostałych krajów UE - stwierdza ogłoszony w czwartek w Brukseli raport OECD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigracja zarobkowa nie jest obciążeniem dla systemu świadczeń socjalnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 cze 2013 10:45


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przedstawiając rezultaty analizy gwałtownie zwiększającej się w latach kryzysu emigracji zarobkowej z krajów południowej Europy do pozostałych krajów członkowskich UE, wskazała na korzyści płynące z tego zjawiska.

Dokument OECD mówi o znacznym wzroście liczby wyjazdów w poszukiwaniu pracy z takich krajów najbardziej dotkniętych kryzysem, jak Hiszpania, Portugalia, Grecja i Włochy.

Emigracja ekonomiczna z południowej Europy do pozostałych krajów UE wzrosła w latach 2009-2011 o 45 proc.

W samym tylko 2011 r. z Europy Południowej przybyło do Niemiec i W. Brytanii 166 000 obywateli krajów unijnych.

Brak jeszcze danych za rok ubiegły, ale obliczono wstępnie, że imigracja zarobkowa z południa na północ Europy była w tym roku jeszcze wyższa.

"Rządy - brzmi zalecenie OECD - powinny czynić wszystko, co w ich mocy, aby polepszać perspektywy uzyskania zatrudnienia przez imigrantów", ponieważ odgrywają oni "znaczącą role w wyprowadzaniu gospodarki na czyste wody".
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.