PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ile można zarobić w komisji wyborczej? Mija termin zgłoszeń

  • Autor: pap/pt
  • 6 wrz 2019 9:52

Wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami parlamentarnymi ma jeszcze tydzień na zgłoszenie się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Diety dla członków komisji wynoszą od 350 do 500 zł.

Ile można zarobić w komisji wyborczej? Mija termin zgłoszeń
Ile można zarobić w komisji wyborczej? (fot. fotolia)
REKLAMA

W każdym obwodzie głosowania, powołuje się obwodową komisję wyborczą.

Kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach parlamentarnych - jak wynika z kalendarza wyborczego - można zgłaszać do piątku 13 września; muszą oni mieć ukończone 18 lat na dzień zgłoszenia do komisji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kandydatem do składu komisji nie może być: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba, której udzielono pełnomocnictwa do głosowania w wyborach.

Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych, niż ten, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej komisji wyborczej.

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Na początku marca Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do PE. Przewodniczący komisji otrzymają 500 zł, a nie jak dotychczas 200 zł, ich zastępcy - 400 zł zamiast 180 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych - 350 zł zamiast 160 zł.

Skład każdej obwodowej komisji wyborczej związany jest z wielkością obwodu głosowania. W obwodach do 1000 mieszkańców w skład komisji wyborczej powołuje się 7 osób, w obwodach głosowania od 1001 do 2000 mieszkańców - 9 osób, w obwodach głosowania od 2001 do 3000 mieszkańców - 11 osób, a w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców - 13 osób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile można zarobić w komisji wyborczej? Mija termin zgłoszeń

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA