PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca wakacyjna, sezonowa: Gdzie i ile można zarobić?

Wkrótce czeka nas boom na pracę w sezonie letnim. Sprawdzamy, gdzie i ile można zarobić.

Praca wakacyjna, sezonowa: Gdzie i ile można zarobić?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Z badania Randstad wynika, że 15 proc. polskich przedsiębiorców w najbliższym półroczu zamierza zatrudniać pracowników sezonowych.
  • Eksperci Work Service szacują, że średnie stawki godzinowe będą kształtować się w przedziale między 15 a 20 zł brutto.
  • - W miejscowościach nadmorskich proponowane stawki są bardzo wysokie, dochodzące nawet do 30 zł brutto za godzinę, szczególnie przy krótkich zleceniach - komentuje Urszula Bielińska z InterKadry.

Liczba wakatów ciągle rośnie. Według danych GUS w pierwszym kwartale 2018 r. utworzono o 80,4 proc. więcej nowych miejsc pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 14,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei stopa bezrobocia pod koniec kwietnia wyniosła 6,3 proc. Najbliższe miesiące będą sporym wyzwaniem dla pracodawców – rozpoczyna się okres pracy wakacyjnej.

Czytaj też: Wakacyjna praca dzieci. Większość Polaków jest przeciwna, by dzieci pracowały

- Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale także okres wzmożonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych. Oferty pracy kierowane są przez pracodawców przede wszystkim do uczniów i studentów, z racji ich dostępności na rynku pracy w tym okresie -  komentuje Urszula Bielińska, dyrektor operacyjny agencji InterKadra.

Jak podkreśla, młody człowiek poprzez podjęcie zatrudnienia kształtuje swój charakter, uczy się gospodarowania własnym budżetem, a przede wszystkim może zdobyć cenne doświadczenie.  - To doświadczenie z pewnością zaprocentuje w jego przyszłej karierze zawodowej. Wielu pracodawców oraz instytucje rynku pracy promują swoje oferty, przywołując powyższe zalety pracy wakacyjnej, jednak dostępność młodych ludzi nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na pracowników w okresie wakacyjnym - dodaje Bielińska. 

Kto i gdzie będzie zatrudniać?

Z najnowszej edycji badania Plany Pracodawców, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad, wynika, że 15 proc. polskich przedsiębiorców w najbliższym półroczu zamierza zatrudniać pracowników sezonowych. Najczęściej takie deklaracje składają firmy budowlane (29 proc.), sektor nowoczesnych usług dla biznesu (24 proc.) oraz przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, gospodarką magazynową i łącznością (19 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca wakacyjna, sezonowa: Gdzie i ile można zarobić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA