Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska spotkała się z ambasadorem Królestwa Niderlandów Ronem J.P.M. van Dartelem - poinformował resort rodziny i pracy. Minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników.

- Z kolei wiceminister RPiPS Stanisław Szwed stwierdził podczas spotkania, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce.
- "Dlatego zmienione zostały przepisy prawa tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników" - oświadczył.
- MRPiPS przestrzegło, że wyjazd za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tematem rozmowy szefowej MRPiPS z ambasadorem były m.in. warunki życia i pracy polskich pracowników w Holandii. "Pani minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników. Podkreśliła, że każdy sygnał niewłaściwego traktowania polskiego obywatela musi rodzić reakcję ze strony polskich władz" - czytamy w przesłanym po spotkaniu komunikacie.
"Pomimo zastosowanych środków przez władze Holandii (np. zmiany w ustawodawstwie holenderskim, realizowanie projektu informacyjnego w języku polskim o prawach pracowniczych i warunkach pracy w Holandii) oraz współpracy polskiej i holenderskiej inspekcji pracy problem jest wciąż nierozwiązany. Stąd potrzebna jest większa dynamika działań w tym zakresie" - napisano.
Z kolei wiceminister RPiPS Stanisław Szwed stwierdził podczas spotkania, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce. "Dlatego zmienione zostały przepisy prawa tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników" - oświadczył.
Resort rodziny i pracy poinformował, że Rafalska zaproponowała zorganizowanie spotkania z ministrem spraw społecznych i zatrudnienia Królestwa Niderlandów Wouterem Koolmeesem.
Ministerstwo zwróciło uwagę, że sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia. "Spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, dlatego priorytetem rządu jest zachęcenie obywateli polskich do pozostania w Polsce lub powrotu po okresie pracy za granicą. Natomiast, szanując decyzję poszczególnych osób do korzystania z unijnej swobody przepływu pracowników, dbamy także o zapewnienie należytego traktowania i dobrych warunków dla tych, którzy wyjechali do pracy w innym kraju" - zaznaczono.

KOMENTARZE (0)