Hanczarek, Work Service: Polski rynek pracy już dziś potrzebuje pracowników z zagranicy

Europa stoi dziś przed ogromnym wyzwaniem związanym z masowym napływem imigrantów. Sytuacja ta wpływa również na polski rynek pracy. Polscy przedsiębiorcy stają się bardziej otwarci na zatrudnianie obcokrajowców, szczególnie wobec powstających deficytów kadrowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hanczarek, Work Service: Polski rynek pracy już dziś potrzebuje pracowników z zagranicy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 wrz 2015 12:11


W obszarze rynku pracy Polska na tle innych krajów w regionie jest zieloną wyspą. Wedle danych Eurostatu za lipiec 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 7,6 proc., co daje wynik lepszy niż w pozostałych krajach tranzytowych, popularnych wśród imigrantów, takich jak Włochy, Chorwacja, Słowacja, czy Grecja.

Potwierdzają to także najnowsze dane GUS, który podał, że w lipcu b.r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 10,1 proc., czyli najmniej od 2008 roku. Stabilny wzrost gospodarczy powinien przełożyć się na dalszą poprawę kondycji rynku pracy poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i poprawę warunków zatrudnienia. Tym samym Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla imigrantów.

Czytaj też: W tym mieście 85 proc. firm zatrudnia lub rozważa zatrudnianie obcokrajowców

- Jesteśmy społeczeństwem, które w szybkim tempie dogania Zachód pod względem zamożności. Rynek pracy już dziś potrzebuje pracowników z zagranicy. W regionach Wielkopolski, Mazowsza, Śląska czy Dolnego Śląska dużym wyzwaniem jest znalezienie kilkuset pracowników do nowej fabryki, czy przedsiębiorstwa, które chce rozwijać biznes w naszym kraju. Niestety Polska nie jest często docelowym kierunkiem emigracji, a jedynie krajem tranzytowym. Naszą rolą jest zapewnienie imigrantom możliwości rozwoju w Polsce tak, aby nie tylko korzystali z państwowej pomocy socjalnej, ale chcieli tu pracować, zakładać rodziny i budować również naszą gospodarkę – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Statystyczny profil imigranta

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 850 firm w Polsce, powyżej 250 pracowników, zatrudnia obcokrajowców. A to dopiero początek, bo tylko w pierwszej połowie 2015 roku wydano 27 193 pozwoleń na pracę w Polsce, co stanowiło wzrost o ponad 21 proc. rok do roku. W grupie, która otrzymała pozwolenia w bieżącym roku, aż 19 294 stanowili mężczyźni.

- Polska staje się powoli kierunkiem wybieranym przez imigrantów zarobkowych i widać już charakterystyczne oznaki dla pierwszej fali migracji. To zwykle mężczyźni w pierwszej kolejności przyjeżdżają na nowe rynki i szukają zatrudnienia, a zdobyte środki transferują do rodzin, które pozostały w ich rodzimym kraju. Obecnie najczęściej zatrudnianymi obcokrajowcami w Polsce są Ukraińcy, którzy otrzymali w 2014 roku 80 proc. wszystkich wynagrodzeń uzyskanych przez cudzoziemców w Polsce – podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.