Agencja zatrudnienia Gremi Personal wznawia loty czarterowe z Kijowa do Warszawy dla swoich pracowników, a także dla obywateli Ukrainy posiadających wizy pracownicze i zawarte umowy z pracodawcami w Polsce.
- Autor:KDS
- •13 sie 2020 18:20

- Decyzja o wznowieniu lotów czarterowych została podjęta w związku z niedawną zmianą polskiego ustawodawstwa, która weszła w życie 8 sierpnia. Zgodnie z tymi zmianami obywatele Ukrainy, pasażerowie lotów przylatujących do Polski, zostali zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny, a także nie jest już wymagany obowiązkowy test na obecność COVID w ich wypadku - wyjaśnił Evgenij Kirichenko, właściciel Gremi Personal.
Najbliższy lot zaplanowano na 18 sierpnia. Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy - jak podaje Kirichenko - Gremi Personal od kilku miesięcy z rzędu notuje zwiększone zainteresowanie Ukraińców pracą w Polsce.
- W ciągu miesiąca zorganizowaliśmy ponad 17 kursów autobusowych dla pracowników. Jednak ze względu na skomplikowane warunki przekraczania granic lądowych w związku z kwarantanną i ogromne kolejki na granicach, coraz częściej otrzymujemy od Ukraińców prośby o pomoc w dotarciu do pracy w Polsce samolotami - opisuje Kirichenko.
NBP podaje, że liczba imigrantów opłacających składki na ubezpieczenie zdrowotne przestała wzrastać już w drugiej połowie 2019 roku. W ciągu miesiąca po wprowadzeniu lockdown’u liczba ubezpieczonych pracowników z Ukrainy zmniejszyła się o 36 tys. (ok. 7 proc.). Według najnowszych szacunków GUS ubytek imigrantów (wszystkich, nie tylko pracujących) w okresie koniec lutego 2020 - koniec kwietnia 2020 wyniósł ponad 223 tys. osób, czyli 10 proc. stanu z końca lutego 2020.
Większość firm zatrudniających imigrantów (zwłaszcza małe i z sektora usług) w marcu i kwietniu 2020 miała mniejsze przychody, przez co zmniejszała zatrudnienie. Jednak to imigranci zostali pozbawieni pracy w pierwszej kolejności.
- To wynika zarówno z krótkookresowości ich umów, jak i faktu, że stanowią zwykle niewielką część załogi. Po drugie, korelacja nie była istotna statystycznie w firmach objętych badaniem. Zwłaszcza firmy odnotowujące spadek przychodów relatywnie często cechowały się większym zatrudnieniem imigrantów niż rok wcześniej - były to przeciętnie częściej średnie i duże firmy z sektora usług - wskazują eksperci z NBP.


KOMENTARZE (1)