PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gospodarka współpracy wchodzi na polski rynek pracy

  • Autor: JP
  • 30 gru 2015 13:03

89 proc. pracodawców w Stanach Zjednoczonych i 85 proc. poszukujących tam pracy uznaje gospodarkę współpracy za pozytywną ewolucję. Czy jest ona zagrożeniem dla polskiego rynku pracy, czy wręcz przeciwnie – może być skutecznym narzędziem w walce z bezrobociem?

Gospodarka współpracy wchodzi na polski rynek pracy
75 proc. amerykańskich rekruterów zachęca aplikantów do uwzględniania sharing economy w swoim doświadczeniu zawodowym. /Fot. Flickr, Mighty Travels, CC2.0
REKLAMA

Gospodarka współpracy (ang. sharing economy), nazywana także ekonomią współdzielenia polega na komunikowaniu osób za pomocą platform internetowych w celu realizacji danej usługi lub też korzystania z określonych dóbr.

Wspólne przejazdy (np. Blablacar.pl) czy też współdzielenie nieruchomości (np. Airbnb) to przykłady sharing economy, które cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kierunek rozwoju tego modelu oraz potencjalny wpływ na rynek pracy w europejskiej rzeczywistości można przewidywać przez pryzmat Stanów Zjednoczonych, gdzie już blisko 2/3 poszukujących zatrudnienia rozważa pracę jako dostawca usług na żądanie. W przypadku nagłej utraty pracy chęć podjęcia tego rodzaju działalności wzrasta do 72 proc.

Wady i zalety gospodarki współpracy

– Rosnący w siłę rynek pracownika tworzy w Polsce korzystny klimat dla rozwoju sharing economy, gdyż właśnie ten model kształtuje się w oparciu o pożądaną przez kandydatów elastyczność wykonywania obowiązków – komentuje Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy kapitałowej Loyd.

– Warto jednak zauważyć, że dążenie do większej swobody w kwestii czasu i miejsca pracy kształtowało rynek pracy jeszcze przed boomem na nowe technologie. Kilka lat temu ta tendencja przejawiała się w dynamicznym rozwoju outsourcingu, pracy tymczasowej i sezonowej. Dziś potrzebę mobilności zawodowej podchwyciły również platformy takie jak np. Uber. Rozwój ekonomii współpracy wydaje się nieunikniony, nawet w obliczu oporu tradycyjnych usługodawców – dodaje.

Wątpliwości na temat gospodarki współpracy dotyczą w dużej mierze praw i obowiązków osób świadczących usługi. Pojawiają się też pytania o charakter odpowiedzialności właściciela platformy internetowej, za pomocą której kontaktują się te osoby.

O tym, jak w Polsce będzie wyglądała gospodarka współdzielenia w przyszłości najprawdopodobniej zadecydują regulacje unijne. 28 października bieżącego roku komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała opracowanie wytycznych, które wskażą władzom krajów unijnych, jak stosować unijne przepisy w odniesieniu do sektora ekonomii współdzielenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka współpracy wchodzi na polski rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA