PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Francja wprowadzi kwotowy system przyjmowania migrantów zarobkowych

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 5 lis 2019 12:14

Minister pracy Francji Muriel Penicaud zapowiedziała system kwotowego przyjmowania migrantów zarobkowych. Ma wejść w życie latem przyszłego roku.

Francja wprowadzi kwotowy system przyjmowania migrantów zarobkowych
Adobe Stock
REKLAMA

Zapowiedź padła 5 listopada w czasie wywiadu telewizyjnego z minister na antenie BFM. Penicaud chce, by system kwotowy przyjmowania migrantów spoza krajów Unii Europejskiej wszedł w życie we Francji w 2020 r.

Pomysł Penicaud nie spotkał się ze sprzeciwem ze strony kierującego gabinetem Edouarda Philippe. W październiku był on pytany o takie rozwiązanie. Jak poinformowała agencja Reuters, premier dostrzega plusy i chce rozpocząć dyskusję na ten temat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowe zdanie wobec pomysłu należy jednak do Emmanuela Macrona. Prezydent kojarzony jest o wiele bardziej z centrum sceny politycznej, niż jego ministrowie. A nie jest wykluczone, że jego elektorat mógłby odebrać wprowadzenie systemu, jako ukłon w stronę prawicy, niechętnej migracji.

Jednak przychylność francuskiego prezydenta wobec systemu może sugerować jego zapowiedź z lata. Macron mówił wówczas, że chce zakończyć proceder "turystyki zarobkowo-socjalnej" do Francji.

Schemat ten wygląda on następująco: migrant spoza krajów UE przybywa do Francji na turystyczną wizę trzymiesięczną. Po jej zakończeniu pozostaje w kraju pracując i ubiegając się o azyl. W części przypadków migranci uzyskiwali status azylowy pozwalający im np. na korzystanie z opieki zdrowotnej.

Penicaud precyzowała, że głównym celem systemu będzie pomoc Francuzom w powrocie na rynek pracy. We Francji stopa bezrobocia wynosi 8,5 proc. (ostatnie dane z sierpnia). Jest wyższa niż np. w Niemczech (3,1 proc. w sierpniu).

Penicaud równolegle przypomniała, że do Francji mogą przybywać ci migrujący, których francuska gospodarka potrzebuje. System kwotowy ma uwzględnić profesje i sektory gospodarki, w których odczuwalny jest niedobór pracowników.

AFP podała, że system ma wpuszczać do Francji 318 000 osób rocznie, choć to nieoficjalne dane z Paryża.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francja wprowadzi kwotowy system przyjmowania migrantów zarobkowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA