FOR: Emigracja Polaków nie jest niczym wyjątkowym

Emigracja nie jest niczym wyjątkowym, przynajmniej dopóki nie wyrównają się różnice w zamożności między Polską a rozwiniętymi krajami Zachodu - twierdzą eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

FOR: Emigracja Polaków nie jest niczym wyjątkowym

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

19 maj 2015 20:39


- Polska nie jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przeżywa znaczną emigrację obywateli. Zjawisko to trwa tak długo, aż dany kraj znacząco nie zmniejszy dystansu w dochodzie na mieszkańca, jaki dzieli go od krajów wysoko rozwiniętych. Pomimo dynamicznego rozwoju na przestrzeni ostatnich 25 lat Polska, jako obecnie szósty najbiedniejszy kraj UE, ciągle jeszcze potrzebuje lat szybkiego rozwoju, aby trwale osiągnąć dodatnie saldo migracji - twierdzą eksperci FOR Aleksander Łaszek i Rafał Trzeciakowski.

Czytaj też: Andrzej Duda: Władza musi dostrzec problem emigracji

Dlaczego w ogóle ludzie emigrują? Odpowiedź jest prosta. - Migracje, dzięki różnicom w zarobkach pomiędzy krajami, są najprostszym sposobem na znaczącą poprawę osobistego standardu życia - twierdzą eksperci FOR.

Zebrane przez nich dane potwierdzają dominujące ekonomiczne motywy emigracji. - Można wyraźnie dostrzec bogate kraje Europy Północno-Zachodniej o dodatnich saldach migracji, oraz ciągle znacznie biedniejsze nowe państwa członkowskie w których dominują salda ujemne bądź bliskie zera - podkreślają Łaszek i Trzeciakowski.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.