Finlandia chce zmniejszyć napływ imigrantów. Zaostrza przepisy

Rząd Finlandii przedstawił plan zaostrzenia przepisów migracyjnych obliczony na zmniejszenie napływu imigrantów i ograniczenie kosztów związanych z ich przyjmowaniem i asymilacją.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Finlandia chce zmniejszyć napływ imigrantów. Zaostrza przepisy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 gru 2015 9:06


Program, który przewiduje wprowadzenie około 80 nowych przepisów, zbliżony jest do kroków, jakie podjęły ostatnio inne państwa skandynawskie - komentuje EFE.

Przewidywane jest między innymi przeznaczenie większych sum na instytucje zajmujące się imigrantami, do których też skieruje się dodatkowych pracowników. Ma to przyśpieszyć analizę wniosków o azyl.

- Gdy procesy te przebiegać będą szybciej, będziemy mogli przeznaczać na nie mniej środków i poświęcić więcej uwagi tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy - powiedział podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo.

Imigranci w Finlandii

Według prognoz MSW do końca roku Finlandia przyjmie około 35 tys. migrantów, czyli 12 razy więcej niż w roku ubiegłym. Zdaniem Orpo tylko jedna osoba na trzy wśród nich spełnia kryteria przyznania azylu.

Migranci przybywają do Finlandii z trzech kierunków - większość przez Szwecję, reszta zaś przez Niemcy i Rosję.

Program migracyjny

Rządowy program przedstawiony we wtorek (8 grudnia) przewiduje też wydawanie pozwoleń tymczasowych na pobyt w Finlandii zamiast na pobyt stały. Będą one cofane, jeśli warunki w krajach pochodzenia uchodźców poprawią się. Władze będą zaś dwa razy w roku sprawdzać, czy kraje te stały się na tyle bezpieczne, że można odesłać do nich osoby, które uciekły przed konfliktami.

Powstaną też dwa nowe ośrodki dla uchodźców, a w tych, które już istnieją, nadzór nad bezpieczeństwem ma być bardziej skrupulatny. Ponadto przebywający w nich imigranci ubiegający się o prawo azylu mają podjąć pracę.

- Nie chodzi koniecznie o jakieś prace za wynagrodzenie, ale może to być na przykład zajmowanie się sprzątaniem ośrodków - powiedział minister sprawiedliwości Jari Lindstroem.

Powstaną też centra repatriacji, które mają szybko odsyłać do krajów pochodzenia te osoby, którym odmówiono azylu. Nowe przepisy utrudnią też łączenie rodzin i ograniczą opiekę społeczną nad uchodźcami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.