Farmerzy w Niemczech mogą stracić pracę wskutek ujednolicenia płacy minimalnej

Od 2015 r. w Niemczech ma obowiązywać jednolita minimalna stawka godzinowa w wysokości 8,50 euro. Rolnicy i producenci obawiają się konsekwencji planowanych zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Farmerzy w Niemczech mogą stracić pracę wskutek ujednolicenia płacy minimalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 kwi 2014 9:55


Jak podaje "Deutsche Welle" blisko 10 proc. niemieckich farmerów stanowią rolnicy zajmujący się uprawą truskawek i szparagów. Jest ich ok. 30 tys. Producenci obawiają się skutków wprowadzenia płacy minimalnej. Zgodnie z informacjami Niemieckiego Związku Farmerów dla producentów warzyw i owoców podniesienie stawki z 6,80 euro (tyle wynosi obecna płaca minimalna za godzinę) na 8,50 euro oznacza wzrost kosztów produkcji o kilkadziesiąt procent.

Najbardziej ucierpią małe gospodarstwa, a większe prawdopodobnie przeniosą produkcję za granicę. - Jeśli do 2015 roku nie będzie ustaleń branżowych odnośnie alternatywy do uchwalonej płacy minimalnej to, jak oceniamy, ponad 10 procent naszych producentów będzie musiało zlikwidować uprawy - ostrzega w rozmowie z „DW" Simon Schumacher ze Związku Plantatorów Szparagów i Truskawek w Południowych Niemczech (VSSE).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.