PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Emigranci jak zagraniczni inwestorzy. Tylko tak można ich skusić do powrotu

Coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy sprawia, że polscy emigranci zaczynają zastanawiać się na powrotem do kraju. Co może ich przekonać?

Emigranci jak zagraniczni inwestorzy. Tylko tak można ich skusić do powrotu
Pieniądze to tylko jeden z czynników, które wpływają na decyzję Polaków o powrocie do kraju. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak pokazuje badanie NBP, 10-15 proc. osób, które wyjechało za granicę, deklaruje chęć powrotu do Polski niezależnie od poziomu wynagrodzeń.
  • Według Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aby przekonać Polaków do powrotu, powinniśmy traktować ich tak samo jak zagranicznych inwestorów i zwolnić na określony okres z podatku dochodowego.
  • Również brexit może być elementem wypychających Polaków z Wysp, ale nie na poziomie formalnym, tylko gospodarczym.

Jak wynika z raportu NBP, emigranci wyraźnie rzadziej niż dwa lata wcześniej deklarowali chęć pozostania za granicą na stałe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Osoby, które nie deklarowały pozostawania na stałe na emigracji, były pytane o dalsze plany wyjazdowe. 30-40 proc. osób z tej grupy wskazywało, że chcą powrócić do Polski bez względu na okoliczności, a kolejne 20 proc. w każdym z krajów deklarowało powrót do Polski pod warunkiem braku trudności w znalezieniu odpowiedniej pracy.

Z kolei 30 proc. do ponad 40 proc. deklarowało, że jeszcze nie wie co będzie robić dalej po wyjeździe z aktualnego kraju emigracji.


- Badanie NBP powinniśmy traktować jako jaskółkę, która pokazuje potencjał drzemiący w grupie emigrantów. Dotychczas Polacy nie mówili o chęci powrotu do kraju, dlatego wyniki badania NBP są zaskakujące. 10-15 proc. osób, które wyjechało za granicę, deklaruje chęć powrotu do Polski niezależnie od poziomu wynagrodzeń. To dość duża grupa. Jeśli przełożymy to na ogół emigrantów, czyli ok. 2,5 mln osób, to ok. 250-300 tys. naszych rodaków jest skłonna do powrotu – mówi Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Emigranci jak zagraniczni inwestorzy. Tylko tak można ich skusić do powrotu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kgal 2019-08-02 21:33:29

    Do Jo Ty a ja za tobą. Tu nie da się dobrze zarobić , a jeszcze tym powracającycym chcą ulżyć a ja co zostałem to jestem gorszy? I nie trzeba mi dołożyć? Co za kraj ... tylko do polityki tam jest dobrze.

  • Jo 2019-07-31 10:00:00

    Na jakiej planecie żyją autorzy tych wypocin? Na pewno nie w realu. Wróciłam do Polski i zaraz będę musiała znowu wyjeżdżać, bo w tym skorumpowany kraju nic się nie zmieniło dla ludzi bez układów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA