PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Emigracja zarobkowa w Europie w liczbach. Gdzie wyjeżdżają Polacy, kogo zatrudniają firmy w Polsce?

- Jeśli ktoś chce pracować w Polsce, to znajdziemy dla niego pracę. Jeśli jednak chce wyjechać do Czech i zarabiać o 30 proc. więcej lub na Słowację i otrzymywać o 50 proc. więcej, czy też do Niemiec, gdzie pensje są nawet trzykrotnie wyższe, to naszym zadaniem jest mu pomóc - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

Emigracja zarobkowa w Europie w liczbach. Gdzie wyjeżdżają Polacy, kogo zatrudniają firmy w Polsce?
Pieniądze to nadal najsilniejszy argument przemawiający za wyjazdem do pracy za granicę. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Z danych GUS wynika, że za granicą przebywało ponad 2,5 mln Polaków.
 • Z drugiej strony zwiększa się liczba imigrantów w Polsce.
 • Eksperci przekonują, że migracji zarobkowej nie da się zatrzymać. Można jej tylko... pomóc.

Jeszcze w 2004 r. na emigracji przebywało milion Polaków. Ich liczba jednak stale rosła. Z danych GUS wynika, że w 2016 r. za granicą przebywało już ponad 2,5 mln rodaków. Najwięcej - bo aż 788 tys. osób - wyjechało do Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu emigracyjnych kierunków znalazły się Niemcy, który to kraj wg. szacunków GUS wybrało 687 tys. Polaków. Kolejne popularne kierunki migracji Polaków to Holandia (116 tys.), Irlandia (112 tys.) i Włochy (93 tys.).

Emogracja zarobkowa z Polski 2.png
Emogracja zarobkowa z Polski 2.png

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Polska to kraj marazmu, stagnacji, kiepskiego życia bez perspektyw. Życia, które chciałoby się jak najszybciej zostawić za sobą, ale nie ma jak - komentuje w rozmowie z PulsHR.pl Kamil Fejfer, autor książki "Zawód. Opowieść o pracy w Polsce. To o nas", publicysta i analityk rynku pracy. - W Polsce nie ma problemu z pracą. Jest problem z dobrą pracą. Jeśli ktoś chce pracować, to będzie. Pytanie, czy utrzyma się z tej pracy? Czy będzie mógł zapłacić za dentystę, pojechać na wakacje, wyjść ze znajomymi do kina. Jako mieszkańcy Europy, od ponad dekady członkowie Unii Europejskiej, chcielibyśmy żyć na jakimś poziomie - dodaje.

Pieniądze to nadal najsilniejszy argument przemawiający za wyjazdem do pracy za granicę. Z kolei im wyższe stanowisko, tym rozdźwięk w wynagrodzeniach jest mniejszy. Emigracja zarobkowa jest więc najbardziej interesująca dla osób na podstawowych stanowiskach, którzy mogą dużo więcej zarobić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Emigracja zarobkowa w Europie w liczbach. Gdzie wyjeżdżają Polacy, kogo zatrudniają firmy w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ds 2019-05-14 10:34:38

  5200 brutto po studiach na wyższym stanowisku w administracji, bo tak sobie wymyśliłem, realizować swój patriotyzm pracą w kraju i dla kraju, wiekszość znajomych była mądrzejsza, i może sprzątają pokoje w Norwegii, remontują stadniny na Islandii, ale zarabiają 5 razy więcej niż ja. 5200 brutto - zostaje 3600 minus opłata za mieszkanie, rata kredytu, rachunki i zakupy pierwszej potrzeby i zostaje 600 zł. O dzieciach nawet nie myślę.

  • Filuś 2021-03-17 18:29:06

   @DS... Popraw błąd czeski w podanej kwocie. Po studiach możesz co najwyżej zarobić ciut, ciut powyżej płacy minimalnej. Tak, że i kwota 2500 zł brutto w 2019 roku to raczej senne marzenie niż fakt. Przestań marzyć i pisać bzdury. Niby wydajesz 3600 i masz reszty 600. A wiesz, że ta twoja niby pensja nie wystarczyłaby na wykazane wydatki? O oszczędnościach możesz zapomnieć. Możesz jesteś "patriotą", lecz niestety kłamcą, zawisnął osobą i bez jakichkolwiek umiejętności językowych. Myślisz, że na sprzątaniu dorobisz się? Podaj mi adres gdzie sprzątaczkom płacą 5 x 3600 = 18.000 zł netto?! I to bez języka? Od sprzątaczek nie wymaga się, by cokolwiek mówiły. Rozczaruję ciebie kolego. Sprzątaczka w Niemczech zarabiała max. 900€ netto (2019) wliczając w to niedziele?! Na produkcji możesz liczyć od 1200 do 1700€ mc. Zarobki powyżej 2000€ mc to jest dobra pensja. Powyżej 3000€ nikogo nie znam. Piszesz o patriotyźmie, bo zostanę w kraju i będę grabiony z pensji i przyszłości? W roku 2008 po trzech latach pracy na stanowisku kierownika produkcji zarabiałem... 1500zł brutto. Tak nie ma pomyłki w liczbie zer. I uważasz, że byłbym patriotą, gdybym pozostał w Polsce i nadal otrzymywałbym tę "jałmużnę" od austriackiego pracodawcy. O... Niestety tylko dzięki znajomości jęz. niemieckiego miałem możliwość podjęcia pracy w swoim mieście (ok. 60.000 mieszkańców). Inni PRAWDZIWIE POLSCY PRACODAWCY nie potrzebowali pracownika po studiach. To nad czym miałem się zastanawiać w kraju u austriaka otrzymywać 1500 brutto zł, czy u Niemca w Niemczech 1800 € netto?

 • zostaję w Polsce 2018-03-02 18:15:14

  MI TU DOBRZE

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA