Emerytura w Holandii dla Polaków

Czy Polacy zatrudnieni na umowach tymczasowych w Holandii dostaną emeryturę, a jeśli tak, to w jakiej wysokości - zastanawiają się specjaliści na blogu "Doradca zawodowy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura w Holandii dla Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

26 lut 2013 16:15


Dla pracowników tymczasowych przeznaczona jest emerytura STIPP (Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten) to fundusz emerytalny powołany do życia na mocy układu zbiorowego regulującego warunki pracy tymczasowej w Holandii - informuje blog Doradca zawodowy.

Do funduszu mogą przystąpić wszyscy pracownicy tymczasowi (narodowość nie ma znaczenia), którzy skończyli 21 lat i przepracowali na rzecz jednej agencji zatrudnienia pół roku. Już po wejściu do STIPP-u można się przenieść do innej agencji. Inaczej jest w przy­padku, gdy z umowy o pracę tymczasową pracownik przechodzi na bezpośredni kontrakt z pracodawcą.

Wtedy nie ma obowiązku odciągania składek na STIPP, a pracownik przystępuje do funduszu wskazanego przez pracodawcę. Istnieje jednak możliwość transferu środków zebranych w STIPP do nowego funduszu pracowniczego. Na fundusz odciąganych jest2,6 proc. z wynagrodzenia brutto. Składki można wypłacić, albo przenieść do innego funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emigrant 2013-05-07 14:13:18

Ci eksperci niech sie nie zastanawiaja tylko nabędą wiedzę na ten temat - mistycy sie znaleźli. Kłaniają się przepisy UE oraz holenderskie.. Tu pisza o dodatkowej emeryturze , natomiast jest jeszcze podstawow emerytura (państwowa za: 50 lat pracy lub/i mieszkania w Holandii). Każdy ma rowną niezależnie od płaconych skladek. Polacy po przepracowaniu co najmniej 1 roku w Holandii otrzymaja częściowa emeryturę z Holandii w przeliczeniu do pełnego 50 letniego okresu pracy lub mieszkania. Inne emerytury to prywatne i pracodawcy ustalenia.