EEC 2016: Problem migracyjny? Trzeba zatrzymać i ściągnąć Polaków z zagranicy

Przyszłość polskich emerytów i ich świadczeń jest w pewnym stopniu uzależniona od migracji, która ma wpływ na demografię. Jak zaznacza Stanisław Kluza, wiceprezes, p.o. prezesa BOŚ i były minister finansów, jest kilka sposobów na problemy migracyjne istniejące w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016: Problem migracyjny? Trzeba zatrzymać i ściągnąć Polaków z zagranicy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

19 maj 2016 11:17


Jednym z rozwiązań jest zachęcenie młodych, którzy planują wyjazd za granice tuż po studiach, do pozostania w kraju. - To byłaby najlepsza inwestycja – ocenia Kluza.

Druga opcja to ściągnięcie z zagranicy osób, które wyjeżdżały za pracą w ciągu ostatnich 15 lat. To lepsza opcja niż inwestowanie w inne rozwiązania, zwłaszcza że poza krajem przebywa ok. 25 mln rodaków.

Czytaj tez: Co drugi Polak myślący o emigracji nie pracuje

Trzecia propozycja wiceprezesa BOŚ wiążę się ze sprowadzeniem do Polski ludzi, którzy z przyczyn historycznych musieli opuścić ojczyznę – wyjeżdżali głównie na wschód.

Z kolei emigracja tranzytowa - zdaniem Kluzy - to rozwiązanie tymczasowe i nie będzie miało wpływu na poprawę demografii. Ta grupa imigrantów nie pozostanie długo w Polsce.

- Inną kwestią jest napływ ludzi z państw ościennych, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi. Wiele młodych osób zapełnia sale na polskich uczelniach – dodaje Kluza.

Artykuł powstał podczas panelu „Demografia i rynek pracy w Europie”, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Szafa 2016-05-27 01:45:43

xyz jak dostaniesz po dupie za granicą to raz dwa bedziesz chciał do Polski wracać hahaha Byłeś, że wiesz jak jest czy powtarzasz regółki wyuczone na pamięć po rodzicach którzy zachód znają tylko z opowieści a sami nigdzie nie byli i mają najwięcej w tym temacie do powiedzenia. Jak języka nie znasz to nie masz czego szukać w Anglii chyba, że chcesz obudzić się z ręką w nocniku :] Na inssurance jakoś zapisać bedziesz sie musiał jak kolega nie pomoże i nie zadzwoni to problem. Na spotkaniu po angielsku trzeba gadać. W agencji jak nie znasz jezyka trafiszna najgorsze roboty przez jakiś czas bedziesz robił ze 3 dni w tyg zarobisz tygodniowo 130 f z czego opłać sobie pokój (jeżeli nie jestes sam to 40f jeżelisam to 70f) transport do pracy 20 f jedzenie 30-40 i nie popalisz sobie i wypijesz co najwyżej herbatke z czajnika zamiast piwa. Jak później uda Ci sie załapać na stałą liste zarobisz 234 f. Jeżeli bedziesz bardzo cieżko pracował znosił złośliwych rodaków i to że menager bedzie Cie pośpieszał żebys jak najszybciej robił i pakował 50 pudełek na godzine. A jeżeli nie pasuje coś to narazie. W dodatku na pokojach nie wiesz kto z Toba mieszka duża szansa ,że to ktoś po wyroku w Polsce albo inny ananasek. Zdurnienie bardzo prawdopodobne. W banku też onto załozyć koniecznie musisz nie znasz jezyka masz wielki problem bo nikt nie zatrudni Cie nawet przez agencje. A nim pójdziesz na swoje musisz posiedzieć troche bo już agencje tak łatwo nie wynajmują flatów byle komu. OOOpppss ceny mieszkań też w górę poszły za 3 bed flat już sam czynsz 600 f ponad do tego comiesiac council 100 f w bonusie. I Depozyt drugie tyle troche naodkładania czeka :) Wiec zastanów sie czy pieniądze naprawde dobre i wartetego stresu i nerwów :)

xyz 2016-05-26 08:41:59

Też wolę wyjechać, nawet na studia nie ide bo nie będę tu żyć za psie grosze

bezrobotny specjalista 2016-05-19 14:34:22

Oczywiscia sciagac trzeba ale przedewszystkim nie dopuszczac do ucieczki kadry. Dlaczego mlodzi wyjezdzaja? widza jak rodzice walcza o prace zeby utrzymac rodzine. Nie nie wspomina jak fajnie jest miec rodzine- nastoletnie dzieci i starcic prace. Taka sytuacja to lekcja dla tych nastolatkow wchodzacych w zycie , ze w Polsce tak jest i dlatego trzeba wyjezdzac. Ile z nas to przezywa, jak utrzymac nastoletnia przyszlosc Polski tracac prace w wieku 40+ moze 50+