PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dyrektor fińskiej firmy nie ma wątpliwości. Polska gospodarka "kręci się" dzięki Ukraińcom

  • Autor: PAP/KDS
  • 21 wrz 2019 15:02

Fińskie firmy w Polsce biorą udział w "zaciętym wyścigu płac", a pracowników umysłowych i fizycznych i tak jest trudno znaleźć. Otwierają się na Ukraińców, bez których polska gospodarka już by się tak nie rozwijała - pisze w sobotnim "Helsingin Sanomat".

Dyrektor fińskiej firmy nie ma wątpliwości. Polska gospodarka "kręci się" dzięki Ukraińcom
Bez Ukraińców polska gospodarka już by się tak nie rozwijała. Fot. Andreas Wolochow/Shutterstock
REKLAMA
  • Największy fiński dziennik w artykule pt. "Polski cud gospodarczy potrzebuje Ukraińców" opisał problemy z pozyskaniem pracowników na przykładzie fińskiej firmy HT Laser działającej w branży metalowej, ze względu m.in. na niższe koszty produkcji.
  • Dyrektor zarządzający przedsiębiorstwa Juha Savolainen mógłby zatrudnić od razu sześciu nowych spawaczy, ale "ich nie ma", bo ludzie migrują za "lepszą płacą" - przekonuje w rozmowie z "HS".
  • Prawdopodobnie kolejni pracownicy w zakładzie będą z Ukrainy. Bez nich fabryka, podobnie jak i Polska, byłaby "w tarapatach" - zwraca uwagę gazeta.

Obecnie w fińskim zakładzie pracowników z Ukrainy, ściągniętych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, jest tylko o ok. połowę mniej niż polskich pracowników produkcji.

"HS" przypomina, że kiedy HT Laser rozwijał działalność w Polsce, różnica w kosztach działalności między Polską a Finlandią wynosiła ok. 35 proc., obecnie zmniejszyła się do 20 proc. Dlatego firma musi konkurować o pracowników nie tylko wynagrodzeniami - te w ostatnich latach były podnoszone w zakładzie średnio rocznie o 8 proc. - ale także pozapłacowymi czynnikami, jak poprawą środowiska pracy czy poziomem bezpieczeństwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Bez ukraińskiej siły roboczej polska gospodarka by się "już nie kręciła" - przekonuje z kolei na łamach "HS" Weronika Gidel-Asunmaa z polsko-fińskiej firmy konsultingowo-rekrutacyjnej Spondeo. Firmą, działającą na obu rynkach, kieruje Tuomas Asunmaa, będący jednocześnie przewodniczącym Finnish Trade Guild (FTG).

 

Wydawany w Helsinkach dziennik odnotowuje, że równolegle "polski narodowo-konserwatywny" rząd próbuje zachętami socjalnymi przekonać Polaków na emigracji do powrotu do ojczyzny czy innych do pozostania w kraju. Gazeta przypomina, że wcześniej wielu Polaków po wejściu kraju do UE w 2004 r. przy bezrobociu na poziomie ok. 20 proc. wyemigrowało za pracą; obecnie stopa bezrobocia to ok. 5 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektor fińskiej firmy nie ma wątpliwości. Polska gospodarka "kręci się" dzięki Ukraińcom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA