Dodatkowa praca po godzinach: Polacy dorabiają na potęgę

Jak wynika z badania na zlecenie Jobsquare, 79 proc. Polaków dorabia po pracy. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że dodatkowe fuchy interesują osoby z wyższym wykształceniem, zatrudnione w sektorze publicznym oraz - w niektórych przypadkach - osoby, które całkiem nieźle zarabiają.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dodatkowa praca po godzinach: Polacy dorabiają na potęgę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 gru 2016 16:01


Z badania Jobsquare wynika, że 79 proc. Polaków dorabia po godzinach. Pracują średnio dziesięć godzin tygodniowo ze stawką 8-10 zł brutto za godzinę pracy. Z reguły są to prace fizyczne (21 proc.) i najczęściej wykonują je osoby z wykształceniem średnim 45 proc. i wyższym 43 proc.

Wśród wszystkich dorabiających niewielką przewagę stanowią kobiety - 53 proc. Zdecydowanie bardziej, osoby biorące drugi etat, różni miejsce zamieszkania. 41 proc. dorabiających to mieszkańcy wsi. Rzadziej chodzi o miasta do 100 tys. mieszkańców - około 18 proc. W dużych aglomeracjach powyżej 500 tys. mieszkańców odsetek wieloetatowców wynosi zaledwie 12 proc.

Biorą fuchy mimo stałego zatrudnienia

Połowa z osób podejmujących dodatkowe zajęcie, to osoby stale zatrudnione – wynika z badania. Rzadziej renciści czy emeryci. Taki status zawodowy zadeklarowało 21 proc. badanych. Dorabia także 10 proc. studentów.

Wśród dorabiających, najczęstszym wskazaniem stałego zajęcia była administracja publiczna - 11,5 proc. To właśnie pracownicy tego sektora najczęściej brali dodatkowe zajęcia. Na kolejnych miejscach znalazły się branże związane z handlem, produkcją i edukacją z odsetkiem w okolicach 10 proc.

W wymiarze konkretnych profesji dorabiają osoby na stałe będące specjalistami, zatrudnieni jako średni personel administracji, sprzedawcy i robotnicy. Trochę rzadziej nauczyciele i urzędnicy wyższego szczebla.

Inteligencja na budowie

Mimo, że 85 proc. badanych posiadało wykształcenie średnie lub wyższe, to deklarowane zajęcia dodatkowe związane były głównie z pracą fizyczną. Polacy dorabiają na budowach, w halach magazynowych - wybór tych zajęć zadeklarowało 21 proc. respondentów. Ponad 16 proc. badanych przyznało, że dorabia sezonowo w zajęciach związanych z ogrodnictwem.

Dla 10,5 proc. dodatkowe źródło dochodów stanowiła opieka nad dziećmi. Podobne odsetki badanych zajmowało się: korepetycjami, sprzątaniem czy pracą w gastronomi.

– Te wyniki bardzo nas zaskoczyły ponieważ pokazują, że mimo dużej pracowitości, na rynku panuje znaczne niedopasowanie wykonywanych zajęć do posiadanych kompetencji - mówi Marcin Fiedziukiewicz, twórca aplikacji Jobsquare.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.