PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dobrze im u nas, do Niemiec ich nie ciągnie. Raport o Ukraińcach w Polsce

Statystyczny migrant zarobkowy z Ukrainy to młody mężczyzna posiadający żonę i dziecko, pracujący u nas przez kilka miesięcy, głównie po to, by podreperować domowy budżet. Jest zadowolony z warunków pracy w Polsce i gdyby nasz kraj stworzył mu odpowiednie warunki, zatrzymałby się w Polsce na dłużej. Do Niemiec, choć można tam zarobić dużo więcej, raczej go nie ciągnie. Taki obraz wyłania się z raportu "Profil Społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy", przygotowanego przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w ramach kampanii społecznej "Partnerstwo i Zatrudnienie".

Dobrze im u nas, do Niemiec ich nie ciągnie. Raport o Ukraińcach w Polsce
W Polsce mamy ponad 450 tys. migrantów zarobkowych z Ukrainy (Fot. Pixabay.com)
REKLAMA
  • Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza przygotowała raport "Profil Społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy".
  • Możemy się z niego dowiedzieć, kim jest statystyczny migrant z tego kraju.
  • Obecnie w Polsce przebywa ponad 450 tys. Ukraińców z pozwoleniem stałej pracy, płacących składki ZUS.

W ostatni piątek (7 czerwca) niemiecki Bundestag przyjął nowe regulacje, które umożliwiają obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej podjęcie legalnej pracy. Dotyczy to przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2020 roku. W Polsce co piąta polska firma zatrudnia Ukraińca. W liczbach oznacza to (dane za ZUS), że ponad 450 tys. obywateli Ukrainy płaci składki.

Przy okazji decyzji polityków niemieckich warto przyjrzeć się naszym gościom bliżej. Jest ich w naszym kraju nie tylko wielu, ale ich liczba stale (choć powoli) rośnie. Przyjechali ciężko pracować i zarabiać. Zdecydowana ich większość, bo aż 70 proc., pozytywnie ocenia doświadczenie pracy w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: PUIG
Źródło: PUIG

Większość (63 proc.), by pracować u nas, skorzystała z usług agencji zatrudnienia. Niestety, aż 77 proc. Ukraińców pracuje poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. Spawacze pracują jako pomocnicy murarzy, inżynierowie w małej gastronomii. To może się okazać dla Polski problemem. Nowe regulacje dotyczące pracy w Niemczech mogą sprawić, że duża część wykwalifikowanych pracowników wyjedzie do naszych zachodnich sąsiadów, by pracować w swoim fachu.

Więcej na ten temat można przeczytać w rozmowie z Andrzejem Drozdem, wiceszefem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

60 proc. migrantów zarobkowych do tej pory deklarowało, że jako kraj zatrudniania wybierze Polskę, a 61 proc. zadeklarowało, że mogłoby tu mieszkać na stałe. Ta część, która chciałaby tu zostać, mówi jednak, że zależne jest to od wzrostu płac.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobrze im u nas, do Niemiec ich nie ciągnie. Raport o Ukraińcach w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA