×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dlaczego Polacy i Hiszpanie inaczej patrzą na etatowe zatrudnienie w 2017 roku?

Polskę i Hiszpanię w zestawieniu pracy tymczasowej OECD łączy liczba zatrudnionych tymczasowo. Jednak Polacy i Hiszpanie zupełnie inaczej postrzegają etat, zwłaszcza wobec nowych danych o bezrobociu.

Dlaczego Polacy i Hiszpanie inaczej patrzą na etatowe zatrudnienie w 2017 roku?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Dla Hiszpanów pracujących na umowach etat jest praktycznie marzeniem. Gdy Polacy, choć podobnie dużo nas pracuje na umowach czasowych, w mniejszej liczbie chcą stabilizacji pracy.

• Aż 30 proc. mniej Polaków chce etatu niż Hiszpanów.

• Powodem takiego stanu jest różnica w bezrobociu, która między Hiszpanią i Polską wynosi 10 proc.

 

Wraz ze zbliżającą się jesienią rośnie liczba osób szukających zatrudnienia. Np. w Hiszpanii, jak donosił "El Pais," w sierpniu liczba bezrobotnych wzrosła o 46 400 osób. Jak zaznaczyła hiszpańska gazeta, jest to zauważalny wzrost, który jest naturalnym efektem spadku zapotrzebowania na pracowników w branżach sezonowych (rolnictwo, turystyka, hotelarstwo, przetwórstwo warzyw i owoców), Jednak dla Hiszpanów to coś więcej.

Wobec informacji o poziomie zatrudnienia w Europie, którą w pierwszych dniach września przedstawił Eurostat (więcej o wynikach bezrobocia w UE tutaj), Hiszpania ma się czym martwić. Bezrobocie w tym kraju wyniosło w lipcu 17,1 proc. To najwyższy wskaźnik wśród krajów UE, a w połączeniu z elastycznością hiszpańskiego rynku pracy źle wpływa na pracujących.

Hiszpania ma problem z niestałymi formami zatrudnienia

Z szacunku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że co czwarty (25,1 proc.) Hiszpan pracuje na terminowym zatrudnieniu.

Hiszpania traci także w szerszym ujęciu, bo osób wspomagających system zabezpieczeń socjalnych kraju jest coraz mniej. Ich liczba spadła do 18 milionów w sierpniu, gdy jeszcze w lipcu było ich o niemal procent więcej, źródło: pixabay.com
Hiszpania traci także w szerszym ujęciu, bo osób wspomagających system zabezpieczeń socjalnych kraju jest coraz mniej. Ich liczba spadła do 18 milionów w sierpniu, gdy jeszcze w lipcu było ich o niemal procent więcej, źródło: pixabay.com

Polska w tym badaniu wypada jeszcze gorzej. 28 na 100 pracujących nad Wisłą w 2015 roku miało okresowe zatrudnienie. Średnia krajów OECD to 11 proc. a wyniki najlepsze odnotowały: np. Estonia (3,5 proc.), Australia (4,6 proc.), czy Wielka Brytania (6, 2 proc.)

- W 2016 roku z zatrudnionych na umowy czasowe aż 91,4 proc. chciało zmienić warunki swojej pracy na bardziej ustabilizowane - dodawała hiszpańska gazeta, przytoczony już "El Pais". - Pracownicy ci chcą większej stabilności, etatu, zwłaszcza jeśli to podniosłoby ich płace.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dlaczego Polacy i Hiszpanie inaczej patrzą na etatowe zatrudnienie w 2017 roku?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA