×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Delegowanie pracowników w 2020 roku. Branża transportowa liczy koszty

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 26 lis 2019 21:43

Dyrektywa o pracownikach delegowanych spędza sen z oczu w szczególności polskim przewoźnikom. Przyczyna jest prosta. Jeżeli do tej pory kierowca otrzymywał wypłatę na poziomie 6500 złotych na rękę z uwzględnieniem diet i ryczałtów za noclegi, to pracodawca ponosił całkowity koszt około 8500 złotych w zależności od przyjętej podstawy wynagrodzenia. W przyszłym roku koszty pracownicze mogą wzrosnąć nawet do 40 proc. - podnosi Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców

Delegowanie pracowników w 2020 roku. Branża transportowa liczy koszty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Nadchodzące zmiany to trudny czas w szczególności dla branży transportowej. W lipcu 2020 roku ma wejść w życie dyrektywa o pracownikach delegowanych.
  • Nowe przepisy nie są zbieżne z obecnie funkcjonującym polskim prawem.
  • Przedsiębiorcy postulują stworzyć zawczasu bardziej przejrzysty system wynagradzania polskich kierowców.

Przypomnijmy,  od 30 lipca 2020 r. przedsiębiorcy delegujący pracowników do krajów UE, będą musieli wdrożyć zasady wynikające z nowelizacji dyrektywy. Zmiana dotyczy dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług transgranicznych.

Tym, co najsilniej może uderzyć w polskich przedsiębiorców, jest ograniczenie delegowania w czasie.

- Oznacza to, że w ramach danego kontraktu pracodawca będzie mógł delegować pracownika przez 12, lub w szczególnych przypadkach 18 miesięcy, a nie jak dotychczas, w praktycznie nieograniczonym czasie - mówi Margareta Przybyła, ekspert i doradca ds. europejskich, była doradczyni w Parlamencie Europejskim europoseł Danuty Jazłowieckiej.

Sen z powiek spędzają też przewoźnikom polskie przepisy, które po wejściu unijnej dyrektywy przełożą się dla nich na dodatkowe koszty.

Jak podnosi Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK), Ustawa o czasie pracy kierowców wyraźnie wskazuje, że kierujący pojazdem ciężarowym pozostaje w podróży służbowej.

Taki zapis nakazuje wypłacenie pracownikowi należności w postaci diet i ryczałtów noclegowych. Tymczasem Unia Europejska chce wprowadzenia przepisów o delegowaniu, które będą nakazywać wypłatę wynagrodzenia obowiązującego w kraju tak zwanym przyjmującym. W konsekwencji może dojść do sytuacji, w której polski przewoźnik będzie zmuszony wypłacić pracownikowi polskie diety wraz z ryczałtem noclegowym oraz dodatkowo pełne sektorowe wynagrodzenie liczone wedle prawa państwa, w którym kierowca przebywał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delegowanie pracowników w 2020 roku. Branża transportowa liczy koszty
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA