David Cameron odwiedzi Warszawę. Rozmowy będą dotyczyć m.in. świadczeń dla Polaków

• W piątek, 5 lutego, premier Wielkiej Brytanii David Cameron złoży wizytę w Warszawie.
• Kluczową kwestią będzie porozumienie między Wielką Brytanią a UE.
• Cameron i Szydło będą rozwiać m.in. o propozycji ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

David Cameron odwiedzi Warszawę. Rozmowy będą dotyczyć m.in. świadczeń dla Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2016 7:33


- Nie chciałabym mówić o szczegółach, bo jestem przed rozmową - powiedziała w czwartek (4 lutego) premier Szydło pytana przez dziennikarzy, na jakie ustępstwa nasz kraj jest gotowy się zgodzić w negocjacjach z Londynem.

- Zaczynają się oficjalne negocjacje w Brukseli. Mogę powiedzieć w ten sposób: cieszę się, że w pewnych punktach David Cameron posunął się troszeczkę i przyjął chociażby polskie argumenty - podkreśliła Szydło, która w Londynie uczestniczyła w konferencji na temat pomocy humanitarnej "Wspierając Syrię i region".

W kontekście świadczeń socjalnych i pracowniczych premier uznała, że są jeszcze pewne propozycje, które dla Polski nie są do przyjęcia.

- Jasnym jest to, że wszyscy Polacy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, którzy przecież pracują na budowanie PKB brytyjskiego, powinni mieć prawo do korzystania na takich samych zasadach jak Brytyjczycy ze świadczeń, które Wielka Brytania realizuje - zaznaczyła premier.

Jej zdaniem wszyscy musimy podjąć wysiłek, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Później premier poinformowała dziennikarzy, że w czwartek przy okazji udziału w międzynarodowej konferencji, rozmawiała zarówno z premierem Cameronem, jak i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Pomoc dla pracujących emigrantów

- Rozmawialiśmy z Cameronem krótko, bo jesteśmy umówieni na dłuższe spotkanie jutro. Ten wynegocjowany dokument budzi dużo wątpliwości i emocji. Dla nas niektóre kwestie są bezdyskusyjnie do przyjęcia, ale największy problem to pomoc socjalna dla obywateli, którzy pracują w Wielkiej Brytanii - powiedziała Szydło tuż przed wylotem z Londynu do Warszawy.

- Miałam okazję również dzisiaj porozmawiać z przewodniczącym Tuskiem i on sam mówi, że to jest kompromis, który na tym etapie negocjacji udało się osiągnąć. Na pewno z naszej strony są pewne zastrzeżenia. Wiem, że inne państwa przy okazji próbują włożyć do agendy swoje nowe propozycje - powiedziała.

Jak dodała, Niemcy i Holendrzy próbują przy okazji negocjacji nt. Wielkiej Brytanii rozpocząć rozmowy nt. pracowników pracujących w niepełnym wymiarze.

- Zgodziliśmy się z przewodniczącym Tuskiem, że nie może być wykorzystana dyskusja o Brexicie i propozycjach dla Wielkiej Brytanii do wkładania nowych postulatów do agendy. W tym momencie nie będzie szans w ogóle na porozumienie - zaznaczyła Szydło.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.