×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Daniel Wocial, Adecco: Nie kryzys, lecz spowolnienie. Nawet półtora roku

- Z pandemii obronną ręką wyjdą duże agencje, które tak jak my, mają mocno rozproszony biznes pomiędzy wielu klientów z różnych branż - mówi Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji. - Po kryzysie we współpracy z agencjami klienci będą zdecydowanie większą uwagę zwracać na ocenę ryzyka.

Daniel Wocial, Adecco: Nie kryzys, lecz spowolnienie. Nawet półtora roku
Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy tymczasowej? Jak duże spowolnienie obserwujemy w tej chwili?

Daniel Wocial, prezes Adecco Group w Polsce, Czechach i Słowacji: - Widać kilkuprocentowy spadek w pierwszym kwartale, porównując rok do roku. W Adecco Group z kolei mamy widoczny spory wzrost dzięki silnemu działowi outsourcingu.

Myślę, że największy wpływ ograniczeń związanych z koronawirusem na branżę zobaczymy w drugim kwartale, ponieważ obecnie wiele firm dopiero podejmuje decyzje, wysyła pracowników na postojowe czy proponuje inne rozwiązania.

Jak będzie wyglądał rynek po pandemii? Czy możemy spodziewać się konsolidacji w branży?

- W Polsce mamy bardzo rozdrobniony rynek agencji pracy tymczasowej, w tym również takie agencje, które specjalizują się w jednej branży, czy wręcz pracują z jednym klientem. To one najbardziej ucierpią w tej sytuacji. Nie spodziewam się jednak zbyt wielu przejęć. W sytuacji, z jaką się boryka rynek pracy, z pandemii obronną ręką wyjdą duże agencje, które tak jak my, mają mocno rozproszony biznes pomiędzy wielu klientów z różnych branż.

Mam również wrażenie, że po kryzysie we współpracy z agencjami klienci będą zdecydowanie większą uwagę zwracać na ocenę ryzyk tej kooperacji – na ile zdywersyfikowany biznes ma agencja czy jaki poziom płynności finansowej zapewniający regulowanie zobowiązań wobec pracowników.

W jaki sposób agencje pracy tymczasowej radzą sobie z obecną sytuacją? 

- Wszystko zależy od branży, w której działa agencja i jej klienci. Na pewno zapotrzebowanie na pracowników - i to w bardzo drastyczny sposób - spadło w automotive. Te fabryki jako pierwsze wstrzymywały produkcję. Z drugiej strony skali mamy logistykę, medycynę czy retail. I znowu – agencje, które mają biznes rozproszony pomiędzy branże, dobrze sobie radzą w tej sytuacji.

Część firm decyduje się na redukcję zatrudnienia, są jednak i takie, które szukają ludzi do pracy. Jak dużej fali zwolnień możemy się spodziewać?

- Jak już wspomniałem, pierwsze uderzenie poszło w automotive i fabryki produkujące np. podzespoły. Obserwujemy też, że nasi klienci z pozostałych branż w pierwszej kolejności skupiają się na działaniach mających na celu utrzymanie pracowników wewnętrznych. Pracownicy zewnętrzni stają więc w pierwszym rzędzie osób, z którymi ogranicza się współpracę. Jednak nie są to olbrzymie liczby, raczej powiedziałbym, że to jednocyfrowy procent.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Daniel Wocial, Adecco: Nie kryzys, lecz spowolnienie. Nawet półtora roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Agnie 2020-05-07 23:57:08

    Cześć! Nazуwam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA