PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czy wojna wygoni do nas jeszcze więcej Ukraińców?

- Niestabilna sytuacja polityczna sprzyja decyzjom wyjazdowym, ale trudno dziś przesądzać, czy będzie to 200 czy 300 tys. osób. Pamiętajmy też, że te wyjazdy do pracy są najczęściej wyjazdami krótkoterminowymi – tak Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentuje zaognienie sytuacji na Ukrainie i jej wpływ na polski rynek pracy.

Czy wojna wygoni do nas jeszcze więcej Ukraińców?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Już dziś w Polsce pracuje lub studiuje około miliona obywateli Ukrainy.
  • Czy nasilenie działań wojennych w tym kraju (a na to się na dziś zanosi), spowoduje zwiększony napływ pracowników zza wschodniej granicy na polski rynek pracy?
  • – To możliwe – twierdzi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przestrzegając jednak: Ukraina nie jest rezerwuarem siły roboczej bez dna.

Agresywne działania Rosji wobec ukraińskich statków na Morzu Azowskim znacznie podniosły napięcie za naszą wschodnia granicą i znacznie zwiększyły prawdopodobieństwo wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego.

Czy w przypadku realizacji takiego negatywnego scenariusza możemy się spodziewać zwiększonego napływu Ukraińców na polski rynek pracy.

- Nie można tego wykluczyć – twierdzi Piotr Arak, ekspert rynku pracy, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i przypomina, że już poprzedni wzrost napięcia za naszą wschodnią granicą spowodował masową emigrację Ukraińców. - Na pewno po 2014 roku "demograf" Putin sprawił, że Polska mogła w bardzo szerokim zakresie korzystać z ukraińskiej siły roboczej – stwierdził w Piotr Arak.

Zobacz też: Pracodawcy biją na alarm. Ukraińcy nie wypełnią luki kadrowej

Ekspert przypomina, że w Polsce pracuje i studiuje około miliona obywateli Ukrainy – to olbrzymia rzesza pracowników, a przecież emigracja z Ukrainy nie odbywała się jedynie do Polski. – Można zadać pytanie, ilu – przy tak ogromnej skali emigracji – jeszcze Ukraińców myśli o emigracji. Ubiegłoroczne badania pokazują, że takie działania rozważa ok 30 proc. społeczeństwa ukraińskiego w wieku produkcyjnym. To daje około 4-4,5 mln ludzi – twierdzi ekspert.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Czy wojna wygoni do nas jeszcze więcej Ukraińców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • POLAK 2022-03-16 14:45:18

    STOP, deportować ukraińców niech walczą za ojczyznę a nie spędzają darmowe wczasy w POLSCE! W podziękowaniu za pomoc wbiją nam nóż w plecy! W Warszawie więcej banderowców niż POLAKÓW, strach wyjść, kradną, mordują!

  • pk 2018-11-28 13:57:25

    Polska krajem imigrantów !!! Podobnie Niemcy w latach 60tych przyjmowali czasowych gości do pracy z zagranicy (nazywani byli gestarbaiterami). Nikt nie pomyślał, ale wielu z nich zostało, po 50 latach imigracji krajobraz niemiecki zmienił się całkowicie!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA