Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że imigranci negatywnie wpływają na rynek pracy

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w czerwcu 2015 r. przez ośrodek badawczy Ipsos, co 4. Polak uważa, że cudzoziemcy stanowią ponad 10 proc. ludności Polski. Tymczasem jest to niecały 1 proc. społeczeństwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że imigranci negatywnie wpływają na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 lip 2015 10:03


Polak z wyższym wykształceniem ma stosunkowo najczęściej kontakt z migrantami. Zazwyczaj spotyka ich w pracy i w miejscu zamieszkania.

Z badań Ipsos przeprowadzonych na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że nastawienie Polaków wobec imigrantów jest zdecydowanie bardziej pozytywne wśród osób, które wcześniej miały kontakt z cudzoziemcami na gruncie zawodowym czy prywatnym. Przykładowo, deklarowana akceptacja Afrykanów i Wietnamczyków w roli sąsiadów czy kolegów z pracy jest wśród tych respondentów
o około 20 proc. wyższa niż wśród osób, które nie miały kontaktu z cudzoziemcami.

Czytaj też: Kraje UE wyzyskują imigrantów: Praca za głodową pensje i w uwłaczających warunkach

Zazwyczaj największą sympatią i zaufaniem darzymy te grupy, które uważamy za bliskie kulturowo, a za takie właśnie 61 proc. Polaków uważa mieszkańców Europy Zachodniej, Ukraińców (47 proc.) oraz Amerykanów i Kanadyjczyków (48 proc.).

Ciekawy jest stosunek wobec najliczniejszej grupy imigrantów w Polsce, którą stanowią Ukraińcy. Choć przeważa poczucie bliskości kulturowej, to jednak ogólny poziom zaufania i sympatii do tej grupy jest umiarkowany. Jednakże wśród osób, które miały kontakt z cudzoziemcami, 70 proc. respondentów zaakceptowałoby Ukraińców jako sąsiadów, 73 proc. jako kolegów z pracy, a prawie 60 proc. jako bliskich przyjaciół.

Imigranci na polskim rynku pracy

Z badań wynika, że 43 proc. Polaków mających styczność z migrantami, pozytywnie ocenia  ich wpływ na polską gospodarkę. Jednocześnie co czwarta osoba z tej grupy respondentów uważa, że cudzoziemcy mają negatywny wpływ na gospodarkę. Wśród osób, które nie miały kontaktu z cudzoziemcami w Polsce, 31 proc. respondentów ocenia ten wpływ jako pozytywny, a 36 proc. jako negatywny.

Czytaj też: Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów

Podobnie jest w przypadku oceny wpływu imigrantów na polski rynek pracy. Wśród osób, które nie miały kontaktu z cudzoziemcami, 29 proc. uważa, że imigranci mają pozytywny wpływ na rynek pracy, a 40 proc. ocenia ten aspekt negatywnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.