PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Część Ukraińców pracuje poniżej kwalifikacji. "To marnowanie ich potencjału"

  • jk
  • 1 sie 2022 16:35

Mimo że Ukraińcy w Polsce zarabiają więcej niż rok czy dwa lata temu, to utrzymanie nad Wisłą może stanowić dla nich coraz większe wyzwanie. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób pracuje.

Część Ukraińców pracuje poniżej kwalifikacji. "To marnowanie ich potencjału"
Część uchodźców i uchodźczyń pracuje poniżej swoich kwalifikacji zawodowych (Fot. Bohdan Komarivskyi/Unsplash)
REKLAMA
  • Przed wybuchem wojny praca w Polsce była bardzo opłacalna, bo Ukraińcy wiele wydatków ponosili w ojczyźnie (np. byli tu sami, nie wydawali dużo, a odłożone środki wysyłali rodzinie).
  • Obecnie dużą część z nich pokrywają w naszym kraju ­- muszą utrzymać siebie i rodzinę, która po wybuchu wojny przyjechała do Polski.
  • Jak pokazują dane Grupy Progres, od wybuchu wojny do końca czerwca, liczba Ukraińców (kobiet i mężczyzn) pracujących tymczasowo wzrosła o ponad 16 proc. W przypadku pań z Ukrainy wzrost jest wyższy i wynosi 41 proc.

Od 24 lutego do 27 lipca 2022 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 5 mln uchodźców. Jak podaje Straż Graniczna, to głównie kobiety i dzieci. W analogicznym okresie do Ukrainy z Polski wyjechało łącznie ponad 3,17 mln osób. Co oznacza, że na terenie naszego kraju przebywa ok. 2 mln Ukraińców.

Wielu z nich zaczęło szukać pracy. Od wybuchu wojny zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 358 tys. naszych wschodnich sąsiadów. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie: mazowieckim (79 tys.), dolnośląskim (37,9 tys.), łódzkim (35,2 tys.), wielkopolskim (33,3 tys.). Najmniej ­- na wschodzie kraju. Pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie (MRiPS).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzrost aktywnych zawodowo Ukraińców potwierdzają też dane Grupy Progres - od wybuchu wojny do końca czerwca, liczba Ukraińców (kobiet i mężczyzn) pracujących tymczasowo wzrosła o ponad 16 proc. W przypadku pań z Ukrainy wzrost jest wyższy i wynosi 41 proc.

Różnicę widać też w strukturze grupy Ukraińców zarabiających w Polsce przed wojną i po jej rozpoczęciu. W pierwszej połowie 2022 r. liczba naszych wschodnich sąsiadów pracujących tymczasowo nad Wisłą była wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Co więcej, w przypadku kobiet wzrost wynosi aż 80 proc. Mężczyzn jest o 15 proc. więcej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Część Ukraińców pracuje poniżej kwalifikacji. "To marnowanie ich potencjału"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA