×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czarne chmury nad rynkiem pracy tymczasowej. Pracowników ubywa, obroty agencji spadają

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 maj 2019 11:29

Polskie Forum HR podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2019 roku. Odnotowano spadki zarówno w liczbie pracowników tymczasowych, jak i obrotach agencji.

Czarne chmury nad rynkiem pracy tymczasowej. Pracowników ubywa, obroty agencji spadają
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Rok 2019 przywitaliśmy kolejnymi spadkami na rynku pracy tymczasowej.
  • Liczba pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2019 roku spadła o 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku (w porównaniu do ostatniego kwartału 2018 spadek o 12 proc.).
  • Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR zatrudniały w tym czasie ponad 90 tys. pracowników tymczasowych. Szacuje się, że w całej Polsce liczba ta wyniosła ok. 300 tys. osób.

W tym samym tempie spada liczba pełnych etatów przepracowana przez pracowników tymczasowych (FTE) w pierwszym kwartale 2019 – w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku różnica wyniosła 15 proc., w porównaniu do czwartego kwartału 2018 - 11 proc.

Ukraińcy ratują sytuację

- Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz deficyt kandydatów w wielu branżach i regionach Polski, spadek liczby pracowników tymczasowych nie jest zaskoczeniem. Pracodawcy użytkownicy bardzo chętnie przejmują naszych pracowników i zatrudniają ich na stałe - komentuje Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.

- Sytuację ratują po części pracownicy z Ukrainy, którzy, jak wynika z danych MRPiPS, stanowią już 32 proc. pracowników tymczasowych w Polsce. Niezwykle istotne jest zatem usprawnienie procedury legalizującej pracę cudzoziemców w naszym kraju. Wspólnie z Konfederacją Lewiatan wystąpiliśmy z postulatami w tym zakresie, m. in. w kwestii efektywnego wykorzystania bardzo szczelnego systemu rejestracji oświadczeń poprzez wydłużenie ich obowiązywania z 6 do 18 miesięcy – dodaje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.

Umowa o pracę

Agencje Polskiego Forum HR odnotowały utrzymujący się, wysoki odsetek pracowników tymczasowych powyżej 50 roku życia (15 proc.).

Ponad 90 proc. pracowników tymczasowych było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nadal najwięcej pracowników zatrudniano na stanowiska produkcyjne (69 proc.).

Wartość usług agencji zatrudnienia

W pierwszym kwartale 2019 firmy członkowskie PFHR wygenerowały całkowite obroty ze sprzedaży swoich usług na poziomie 946 mln zł, o 6 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2018 i 11 proc. mniej niż w czwartym kwartale 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czarne chmury nad rynkiem pracy tymczasowej. Pracowników ubywa, obroty agencji spadają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA