PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W pierwszej połowie tego roku w Pomorskiem pracowało 65 tys. cudzoziemców

 • Autor: JRP
 • 3 sie 2018 14:17

W tym roku pracodawcy województwa pomorskiego składali co miesiąc do urzędów pracy średnio 11 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom zza wschodniej granicy.

W pierwszej połowie tego roku w Pomorskiem pracowało 65 tys. cudzoziemców
Adobe Stock
REKLAMA
 • Powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wpisały do ewidencji 66,2 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu pracy obcokrajowcom.
 • Pracownicy ze Wschodu najczęściej zatrudniani byli na podstawie umowy zlecenia.
 • Wydano 825 zezwoleń na pracę sezonową.

Liczba zezwoleń na pracę sezonową w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce wydawanych cudzoziemcom (również przez powiatowe urzędy pracy) wzrastała w pierwszym półroczu z miesiąca na miesiąc i w czerwcu przekroczyła 800.

Powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wpisały do ewidencji 66,2 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Armenii, Białorusi, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Pracodawcy najchętniej zatrudniali Ukraińców - około 60 tys. oświadczeń, czyli 89,2 proc. wszystkich, właśnie ich dotyczyło. Na drugim miejscu byli Białorusini - blisko 4 tys. oświadczeń, następnie obywatele Mołdawii - 1,8 tys., Gruzji - 0,9 tys., Rosji - 0,4 tys. i Armenii - 0,1 tys. oświadczeń.

Zatrudniani byli najczęściej na podstawie umowy zlecenia. Podpisało je 66,3 proc. cudzoziemców.  17,5 proc. pracowało w ramach umowy o pracę, a na podstawie umowy o dzieło - 16,0 proc.

Praca sezonowa

W pierwszym półroczu 2018 r. powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wydały cudzoziemcom 825 zezwoleń na pracę sezonową, w tym 542 kobietom.

Liczba zezwoleń w czerwcu wzrosła ponad 30-krotnie w stosunku do liczby zezwoleń wydanych w styczniu. Wzrastał udział procentowy zezwoleń wydanych kobietom - z 50 proc. w styczniu do 77 proc. w czerwcu.

Blisko połowa cudzoziemców pracujących na podstawie zezwolenia na pracę sezonową zatrudniona była w oparciu o umowy zlecenia, 1/4 otrzymała umowę o pracę, a na umowę o dzieło zatrudniło się 17 proc. cudzoziemców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W pierwszej połowie tego roku w Pomorskiem pracowało 65 tys. cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kopter 2018-08-13 12:31:09

  oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow

 • bbb 2018-08-13 11:06:30

  to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA