W pierwszym półroczu 2018 roku do urzędów pracy napłynęło 820 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
- Autor:jk
- •1 sie 2018 10:14

- Większość oświadczeń potencjalnych pracodawców dotyczyła Ukraińców.
- Było ich 13 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
- Jeśli jednak uwzględnimy nowy rodzaj wniosków o zezwolenie na pracę sezonową, których wydano 157 tys., wówczas mowa o 3-procentowym wzroście rok do roku.
- Mniejsza dynamika niż rok temu to efekt działania nowych przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców.
Z tych 820 tys. wniosków do ewidencji wpisano około 756 tys. Co oznacza, że w około jednej trzeciej przypadków wpłynęło też powiadomienie o niepodjęciu pracy przez danego cudzoziemca.
Dominującą grupą obcokrajowców objętych tą procedurą to obywatele Ukrainy. Dotyczyło ich prawie 92 proc. oświadczeń wpisanych do ewidencji w pierwszej połowie 2018 roku. Na kolejnych pozycjach tej listy znaleźli się obywatele Białorusi - 4 proc. i Mołdawianie - 2,5 proc.
Czytaj też: Cudzoziemcy w Polsce: Rządowe zmiany pomogą pracodawcom?
- Zaskakuje spadająca dynamika wzrostu liczby oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W pierwszym półroczu 2017 wynosiła aż 50 proc. a teraz zaledwie 3 proc.. Warto jednak pamiętać, że to efekt wprowadzonych na początku tego roku przepisów, które miały ograniczyć szarą strefę - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że to się zdecydowanie udało. Pierwszy raz mamy szczegółowe dane dotyczące tego, ilu realnie obcokrajowców podjęło pracę w Polsce na podstawie wydawanych oświadczeń. To bardzo cenne. Ukrócono też proceder wystawiania fikcyjnych wniosków, bo teraz pracodawcy mają obowiązek informować o tym, czy dana osoba podjęła u nich pracę.
Rekrutacja cudzoziemców
Najwięcej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi składali pracodawcy z sektorów: przetwórstwo przemysłowe (35 proc.), budownictwo (22 proc.), agencje pracy tymczasowej (16 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (11 proc.).


KOMENTARZE (2)