×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cudzoziemcy w Polsce wkrótce będą mieli poważne problemy

 • KDS
 • 15 mar 2023 11:57

Wszystko wskazuje na to, że 31 marca 2023 skończy się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Obcokrajowcy pracujący mieszkający w naszym kraju stracą ochronę, którą dawała im ustawa covidowa. Cudzoziemcy będą mieli 30 dni na legalizację swojego pobytu, a to bardzo mało czasu.

Cudzoziemcy w Polsce wkrótce będą mieli poważne problemy
W 2022 roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano 786 142 tysięcy powiadomień o podjęciu pracy przez cudzoziemców (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W grudniu 2022 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o wydłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce do 31 marca 2023 r.
 • Dzięki temu pracodawcy - na podstawie specustawy covidowej, mogą legalne zatrudniać cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski nawet po wygaśnięciu ich zezwolenia na pobyt i pracę.
 • Ta sytuacja może zmienić się już od 1 kwietnia 2023 roku. W związku ze znacznym spadkiem zachorowań na COVID-19 w Polsce rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował niedawno, że z końcem sezonu infekcyjnego (zazwyczaj jest to marzec) powinien skończyć się stan zagrożenia epidemicznego w kraju.
 • Wtedy rozpocznie się odliczanie do wejścia w życie wcześniej obowiązujących  przepisów. 

Wszystko wskazuje na to, że firmy niebawem będą musiały powrócić do pracy w oparciu o "tradycyjne" przepisy, które obowiązywały przed pandemią i zostały zmienione za pomocą tzw. ustawy covidowej. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował niedawno, że z końcem sezonu infekcyjnego (zazwyczaj jest to marzec) powinien skończyć się stan zagrożenia epidemicznego w kraju.

Jeśli tak się stanie, oznacza to, że cudzoziemcy, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem pandemii oraz ci, których dokumenty pobytowe skończyły się przed 24 lutego 2022 r. (przed wybuchem wojny w Ukrainie), będą mieli tylko 30 dni na złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt, a pracodawcy na dopilnowanie formalności.

30 dni na zalegalizowanie pobytu przez cudzoziemców

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Cudzoziemcy w Polsce wkrótce będą mieli poważne problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ziomek 2023-03-15 14:27:59

  O jak mi szkoda tych imigrantów ojej ojeje niedługo rząd będzie bardziej dbam o imigrantów żeby im ułatwiać niż o obywateli Polski. Polakom dokłada się obowiązków i obciążeń + inflacja, imigrantów ciągle trzeba ułatwiać prawo i procedury żeby tylko łaskawie chcieli zostać. A zysk z tego mają tylko właściciele firm w których imigranci pracują, bo mają tańszych pracowników i nie muszą podnosić pensji Polakom. Ot takie krótkowzroczne patrzenie.

  • Lech 2023-03-15 21:04:12

   Ojejeje, nienawiść do pisiorów szaleje, a Polacy klepią biędę wg. doniesień Tvn-u. Puknij się w pustą łepetynę ...

   • Marol 2023-03-16 13:09:47

    Wyłącz TVN włącz myslenie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA