Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski zostawiają w naszym kraju coraz więcej pieniędzy - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
- GUS podał najnowsze dane na temat wydatków cudzoziemców w Polsce.
- Wynika z nich, że w naszym kraju nie tylko systematycznie rośnie liczba pracowników z zagranicy. Cudzoziemcy zostawiają też u nas coraz więcej pieniędzy.
- Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w I kwartale
2019 r. ukształtowała się na poziomie 9,8 mld zł.
Kwota ta oznacza 3 proc. wzrost w odniesieniu do analogicznego okresu 2018 roku. Natomiast, kiedy zestawimy najnowsze dane z poprzedzającym go kwartałem, okaże się, że ich wydatki były niższe o 2,2 proc.
Dane GUS pokazują, że najwięcej pieniędzy zostawili u nas cudzoziemcy przekraczający granicę z Niemcami (47,7 proc.), następnie z Ukrainą (19,2 proc.), Czechami (12,9 proc.), Słowacją (8,7 proc.), Białorusią (6,6 proc.), Litwą (3,4 proc.) i Rosją (1,5 proc.).
Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski w I kwartale 2019 r.
na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 81,9 proc. swoich wydatków (mowa tu o takich produktach jak ubrania, sprzęt AGD czy RTV), na żywność i napoje bezalkoholowe – 13,7 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) – 4,1 proc.. Zaś cudzoziemcy przekraczający wewnętrzną granicę UE w I kwartale 2019 r. największe wydatki w Polsce ponieśli na towary nieżywnościowe – 57,9 proc., na pozostałe wydatki (usługi) – 14,1 proc. oraz na żywność i napoje bezalkoholowe – 11,8 proc..
Warto przypomnieć, że od kilku lat systematycznie rośnie liczba cudzoziemców przekraczających granicę z Polską, także w celach zarobkowych. Jak podaje GUS, w 2018 roku w Polsce wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę. Było to o 93,1 tys. więcej niż w 2017 roku oraz o 263 tys. więcej niż w 2015 roku. Najwięcej zezwoleń na pracę przyznano Ukraińcom.
W 2018 r. wśród wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców zdecydowana większość, bo 77,2 proc., dotyczyła mężczyzn. Przewaga mężczyzn w tym względzie występowała we wszystkich województwach.
Udział kobiet wśród cudzoziemców, dla których pracodawcy uzyskali zgodę na pracę, powyżej średniej dla całej Polski (22,8 proc.), odnotowano w województwach łódzkim, dolnośląskim, pomorskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Najmniejszy odsetek wystąpił w województwie lubelskim, gdzie przeciętnie jedynie co 13. zezwolenie udzielone było kobiecie.


KOMENTARZE (0)