Cudzoziemcy w Polsce: Coraz więcej firm chce zatrudnić Ukraińców

19 proc. firm w Polsce zamierza w najbliższym czasie poszukiwać pracowników z Ukrainy. Wśród dużych przedsiębiorstw ten odsetek jest znacznie wyższy i wynosi aż 42 proc. – wynika z pierwszej edycji raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej” przygotowanego przez Personnel Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cudzoziemcy w Polsce: Coraz więcej firm chce zatrudnić Ukraińców

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 lis 2017 15:55


• 17 proc. pracodawców jest zdania, że o kadrę ze Wschodu jest teraz trudniej niż w przeszłości - wynika z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej” przygotowanego przez Personnel Service.

• Największą barierą w rekrutacji Ukraińców są formalności administracyjne, na które wskazuje co trzecia firma.

• Eksperci Personnel Service zwracają uwagę, że dla rozwoju polskich firm kluczowe jest dalsze upraszczanie procedur oraz wydłużenie czasu, jaki mogą spędzać u nas pracownicy z Ukrainy.

- W styczniu przyszłego roku wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzą nową kategorię pracownika sezonowego. Na ich podstawie pracodawca w Polsce będzie mógł zatrudnić m.in. obywatela Ukrainy na 9 miesięcy w ciągu roku. Zatem o 3 miesiące dłużej niż obecnie. Nadal jednak jest to za krótki czas, aby mówić o stałej, a nie doraźnej pomocy. Zwłaszcza uwzględniając skalę zjawiska. Już co piąta firma w Polsce chce wspomagać się pracownikami z Ukrainy. Z punktu widzenia przedsiębiorców optymalny czas, na jaki powinni osiedlać się w Polsce Ukraińcy, to 2-3 lata bez zbędnej przerwy. Do tego należy dążyć. Przepisy powinny zostać opracowane w taki sposób, aby wydłużyć czas pracy Ukraińca i maksymalnie uprościć formalności. Obecnie, mimo że obowiązuje uproszczona procedura zatrudniania Ukraińców, pracodawcy nadal wskazują, że to dla nich najbardziej obciążające – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Kto najbardziej potrzebuje pomocy Ukraińców?

Co piąta firma w Polsce swoje ogłoszenie o pracy mogłaby napisać w języku ukraińskim, bo właśnie taki odsetek respondentów deklaruje poszukiwanie kadry ze Wschodu w najbliższym czasie. W dużych przedsiębiorstwach ten wynik jest zdecydowanie wyższy i wynosi 42 proc.. W średnich firmach – 23 proc., a w małych firmach – 17 proc.

Jeśli spojrzymy na sektory, najczęściej po Ukraińców chcą sięgać firmy produkcyjne – już co trzecia planuje poszukiwać obywateli Ukrainy do pracy, w branży usługowej ten odsetek wynosi 22 proc., a w handlowej 10 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.