Coraz więcej młodych, wykształconych ludzi ucieka z Portugalii za pracą

Każdego dnia z Portugalii wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 osób. Wśród emigrantów zarobkowych z tego iberyjskiego kraju dominuje młodzież.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej młodych, wykształconych ludzi ucieka z Portugalii za pracą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 cze 2014 8:00


Jak poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE) w ciągu ostatniego roku z Portugalii wyemigrowała rekordowa liczba mieszkańców - ponad 128 tys. ludzi.

"Mimo dużej liczby obywateli, którzy w ostatnich latach udali się na emigrację zarobkową, zjawisko to nie słabnie. Biorąc pod uwagę dane z pierwszych pięciu miesięcy br. należy się spodziewać kolejnego rekordowego (pod względem emigracji)roku. Od stycznia do maja br. z kraju wyjechało już 60 tys. ludzi" - poinformował INE.

Portugalczycy uciekają z kraju, a rząd otwiera się na obcokrajowców: Portugalia wprowadza ułatwienia dla obcokrajowców szukających pracy

Zdaniem ekspertów fala wyjazdów zarobkowych miała wpływ na obniżenie w ostatnim roku poziomu bezrobocia w Portugalii, które w maju br. szacowane było na 14,6 proc., podczas gdy w czwartym kwartale ub.r. wynosiło jeszcze 15,3 proc. Przypominają oni, że w tym ponad 10-milionowym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowało się na emigrację 250 tys. obywateli.

Czytaj też:  Młodzi Portugalczycy masowo emigrują za pracą

"Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że zdecydowaną większość osób opuszczających Portugalię w poszukiwaniu pracy stanowią młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Kraj traci w ten sposób wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą" - powiedziała Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według przedstawicielki portugalskiego ZUS w efekcie negatywnego bilansu migracyjnego oraz niskiego przyrostu naturalnego ten iberyjski kraj coraz szybciej się starzeje. "Na 100 młodych ludzi przypada dziś już 136 osób w wieku emerytalnym" - dodała Silva.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej - głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Spośród państw spoza Europy najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są dla Portugalczyków: Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Angola.

"Po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat zdecydowałem się na wyjazd do Angoli. Perspektywy znalezienia pracy na rodzimym rynku są słabe, tymczasem ten afrykański kraj rozwija się i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Minusem jest rozłąka z rodziną i warunki życia znacznie odbiegające od portugalskich realiów. Zaletą z kolei - ten sam język co w kraju i nieco lepsze zarobki - wyjaśnił Manuel Rito, portugalski technik branży maszynowej, pracujący w Luandzie.

Z szacunków INE wynika, że tylko w ub.r. z Portugalii wyjechało około 100 tys. młodzieży. Szacuje się, że wśród osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia bezrobocie wynosi już ponad 40 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.